Nitownice to niezwykle przydatne narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Technika nitowania pozwala na złączenie ze sobą dwóch różnych materiałów, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Co więcej, nitownice doskonale spisują się również w pracach budowlanych. Czym jest nitownica? Co warto wiedzieć przed zakupem nitownicy?

Co to jest nitownica?

Najprościej rzecz ujmując, nitownica to narzędzie, które służy do nitowania. Nitownice stosuje się do łączenia różnego rodzaju materiałów z użyciem nitów. Warto zauważyć, że sam proces nitowania nie należy do czynności trudnych i nie wymaga wielu umiejętności, co czyni nitownicę narzędziem odpowiednim zarówno dla ekspertów w dziale przemysłu, jak i dla do użytku amatorskiego, czy też hobbistycznego. Nity, które stosowane są w nitownicy, cechują się dużą wytrzymałością, dlatego złączony materiał trudno jest rozdzielić, co wpływa na stabilność i jakość połączeń pomiędzy materiałami.

Rodzaje nitownic- Jaką warto wybrać?

Nitownice pneumatyczne

To profesjonalne narzędzia, które cechują się dużą energią zaciskową. W momencie nitowania nie trzeba przytrzymywać nitu. Cały proces i tak będzie precyzyjny. Dzięki nitownicy pneumatycznej pracę można wykonać szybko i sprawnie przy uzyskaniu doskonałej jakości efektów. Bardzo często stosowane są do pracy ciągłej na liniach produkcyjnych. Niestety wadą tego typu nitownic jest konieczność stosowania różnego rodzaju nitów, które najczęściej jednak dostępne są w zestawach.

Nitownice ręczne

Nitownice ręczne stosowane są zarówno przez profesjonalistów, jak i przez amatorów. Najczęściej tego typu urządzenia stosowane są do połączeń konstrukcji przestrzennych jak osłony, czy obudowy. Niestety najistotniejszą wadą jest długość pracy, która jest znacznie dłuższa, niż przy użyciu nitownicy pneumatycznej, co skutkuje koniecznością montażu dodatkowych nitów. Na rynku dostępne są nitownice ręczne, zwane potocznie oczkownicami wykorzystywane do prac modelarskich oraz nitownice stosowane do nitów zrywalnych, jednak ich cena jest znacznie droższa, niż standardowych odpowiedników.

Nitownice akumulatorowe

To kolejny rodzaj nitownicy, który nierzadko stosowany jest do użytku amatorskiego i profesjonalnego. Ze względu na fakt, że tego typu nitownicę podłącza się do specjalnego akumulatora, takie nitownice są znacznie mocniejsze i bardziej precyzyjne, niż nitownice ręczne. Co ciekawe, akumulatory tych urządzeń są niezwykle wytrzymałe, co ma ogromny wpływ na żywotność nitownicy. Ogromnym atutem nitownicy akumulatorowej jest możliwość precyzyjnej pracy nawet w trudnych warunkach.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nitownicy?

Podczas zakupu nitownicy należy kierować się zwłaszcza oczekiwanym komfortem pracy oraz tego, do jakich prac będzie wykorzystywany tego typu sprzęt. Należy zwrócić uwagę na to, aby miała ona w zestawie gumową rękojeść, co z pewnością zwiększy komfort nitowania. Dodatkowo warto sprawdzić, jakie nity można wykorzystywać do danego urządzenia.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl - sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.