W salonie bez wątpienia spędzasz najwięcej czasy, więc jest to najważniejsze miejsce w Twoim domu, jeśli chodzi o wystrój. Salon to też pierwszy pokój, który dekorujemy i który jako pierwszy pokazujemy gościom. Pięknie urządzony zachęca do odpoczynku.

Urządzanie go może być przez to stresujące, jednak istnieje 5 podstawowych kroków, które pomogą ci urządzić salon. Niezależnie od tego, czy zaczynasz projektowanie od zera, czy jesteś gotowa na totalną zmianę pokoju dziennego, te podstawowe wskazówki przeprowadzą Cię przez proces aranżacji salonu, który stanie się piękny i funkcjonalny.

1. Meble do salonu

Jeśli masz ulubiony od lat fotel lub kanapę, który nie działa tak, jak powinien, czas na nowe meble wypoczynkowe. Jeśli Twój salon pełni na co dzień funkcję zarówno pokoju gościnnego, jak i sypialni Twoje meble mogą zużyć się szybciej, niż zakładasz. Pianka i sprężyny mogą nie dawać już tego komfortu, co na początku. Kanapy i narożniki z funkcją spania pozwolą odzyskać na nowo wygodę i komfort. Nowa kanapa w intensywnym albo pastelowym kolorze może na nowo zdefiniować Twój salon.

2. Punkt centralny salonu

Punktem centralnym Twojego salonu jest miejsce, w którym skupi się wzrok zaraz po wejściu do pomieszczenia. Najczęściej jest to telewizor, wokół którego skupiają się wszystkie meble. Dobierz odpowiednią meblościankę, regały i komody. Jednak punktem centralnym może być to również kominek, lustro, czy grafika. Gdy już zdecydujesz się na swój punkt centralny, zaaranżuj salon wokół niego, aby uzyskać spójny charakter.

3. Paleta kolorów

Niezależnie od tego, czy lubisz monochromatyczne wnętrza, czy chcesz połączyć kilka uzupełniających się kolorów, paleta barw będzie kluczowa dla wydźwięku aranżacji salonu. Ściany w kolorze głębokiego granatu są doskonałym tłem do wyeksponowania białych ramek, grafik czy mebli. W ten sposób nawet neutralne dodatki nabierają wyrazistości.

4. Funkcjonalny i wygodny salon

Najważniejszym czynnikiem wspaniale urządzonego salonu jest to, że jest to miejsce, w którym naprawdę chcesz spędzać czas. Twój salon musi być równie piękny, co funkcjonalny. Nawet olśniewające wnętrze musi być zaprojektowane tak, by dostosować się do Twojego stylu życia. Jeśli potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania, poszukaj komód i szafek do zorganizowania wszystkich bibelotów w pomieszczeniu. Dodatkowe szuflady pomogą Ci segregować wszystkie rzeczy z dala od wzroku.

5. Oświetlenie salonu

Odpowiednia regulacja oświetlenia salonu może podkreślić dekoracje i przyciągnąć wzrok. Wybierz kilka źródeł światła. Sprawdzą się tutaj oświetlenie główne, punktowe oraz lampki stojące. Weź pod uwagę, co lubisz robić w salonie. Jeśli jest to czytanie książek, lampka stojąca doskonale oświetli fotel, na którym zagłębisz się w lekturze. Subtelne oświetlenie punktowe sprawi, że salon nabierze przytulnej atmosfery. Za to ilość naturalnego światła będzie definiowała światło główne.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły