Dom kojarzy się nam z rodziną, ze spokojem oraz z ciepłem. Miejscem, gdzie zawsze można usiąść i napić się ciepłej herbaty, porozmawiać, odpocząć. Jednak żeby cieszyć się ciepłem, również tym fizycznym, należy zainstalować podczas budowy domu dobry system grzewczy. Na rynku istnieje wiele rozwiązań w zakresie używanego paliwa: możemy to robić za pomocą pieca gazowego, węglowego, na pellet czy olej. Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych, a jednocześnie ekologicznych sposobów, byś mógł wybrać dla siebie ten odpowiedni.

Ekogroszek

Pierwszym ze sposobów na ogrzanie domu będzie palenie ekogroszkiem. Jeszcze parę lat temu był wielki boom na ten rodzaj paliwa. Jest to ekonomiczne oraz bardzo wydajne rozwiązanie. Można go zakupić praktycznie wszędzie. Jeżeli jesteśmy jeszcze przed zakupem pieca, to na pewno warto wybrać ten z podajnikiem, by nie trzeba było cały czas dokładać ekogroszku, który z racji swojego kształtu i gramatury doskonale nadaje się do dozowania automatycznego. Jeżeli umiejętnie dobierzemy temperaturę spalania, to nie będą pozostawały żadne resztki, jedynie sam popiół. Można poprosić o przeszkolenie fachowca, który będzie instalował taki kocioł w naszym domu.

Gaz

Kolejnym sposobem jest piec gazowy, należy jednak wiedzieć, że nie wszędzie da się go zainstalować, ponieważ nie wszędzie mamy rozbudowaną infrastrukturę gazową. Jeżeli jednak mamy możliwość skorzystania z takiego rozwiązania, to na pewno będzie ono lepszą opcją niż palenie węglem. Przede wszystkim możemy wybierać spośród pieców gazowych jedno i dwufunkcyjnych - czyli można za ich pomocą także podgrzewać wodę, a nie tylko ocieplać dom czy mieszkanie. Po drugie inwestując odrobinę więcej gotówki możemy zakupić piec kondensacyjny, który ma wysoką wydajność i otrzymujemy z niego najwięcej ciepła. Zamknięte komory spalania to także bezpieczeństwo dla naszej rodziny - nikt nie zatruje się spalinami. Warto przejrzeć oferty sprawdzonych producentów takich jak https://www.immergas.pl/.

Pellet

Poszukując zamienników węgla i bardziej ekologicznych rozwiązań w zakresie ocieplenia domu, kilkanaście lat temu rozpoczęto produkcję kotłów na pellet, czyli specjalnych odpadów drzewnych, bez żadnych dodatków, które przy spalaniu wytwarzałyby niebezpieczne substancje. Wyglądem przypominają granulki i kuszą swoją dobrą ceną oraz małą ilością popiołu po zużyciu. Tutaj również jeżeli zakupimy odpowiedni piec z podajnikiem, to nie będziemy musieli się martwić o dokładanie i pilnowanie temperatury. Ci, którzy mają działki i coś na nich uprawiają, na pewno ucieszy fakt, że popiół jest dobrym nawozem. Jeżeli lubimy czystość to również wybierzmy pellet - nie wytwarza on zbyt dużo pyłu i osadu (jak w przypadku węgla), a jest bardzo wydajny.

Olej

Ostatnim sposobem na ogrzanie domu będzie kocioł na olej, choć nie jest to tanie rozwiązanie. Na pewno na jego korzyść przemawia pełna automatyzacja. Jeżeli chcemy w ten sposób ogrzewać dom, to dobrze jest porozmawiać o tym z architektem jeszcze przed budową, gdyż możliwe, że będziemy potrzebowali kilku dodatkowych rozwiązań architektonicznych. Ma dużą wydajność oraz nie brudzi pomieszczeń. Oprócz pieca potrzebny jest specjalny zbiornik na olej.

Ogrzewanie domu powinno być łatwe oraz tanie, a najlepiej dodatkowo ekologiczne. Jednak patrząc na cenę, nie zwracajmy uwagi wyłącznie na koszt zbudowania instalacji - może się okazać, że na początku będzie on wyższy niż inne rozwiązanie, jednak na dłuższą metę wygra cenowo jeżeli chodzi o koszty eksploatacji.