Zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny być podstawą bezpieczeństwa każdego budynku, a także pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia. Szczególnym przykładem zastosowania takich systemów jest dom mieszkalny, ponieważ to właśnie on skrywa najcenniejsze skarby, i wcale nie mam na myśli rzeczy materialnych. Rodzina jest największym dobrem, jakie posiadamy, więc zapewnienie bezpieczeństwa będzie dla każdego człowieka priorytetem.

Sposoby zabezpieczeń na wypadek pożaru

Jeśli Twój dom posiada więcej niż jedną kondygnację, warto wyposażyć go w drabiny ewakuacyjne. Ważną sprawą jest również posiadanie gaśnic w Twoim domu i wiedza, jak z nich korzystać. Tak na prawdę to kluczowy element planu ewakuacyjnego Twojego domu. Oprócz tego urządzenia, jeśli rozważysz wyposażenie budynku w klapy dymowe producent zapewni ich odpowiednie rozmieszczenie oraz poprawne działanie wsparte certyfikatem jakości. Chociaż obecność gaśnicy podczas potencjalnego pożaru to dobry pretekst do wcielenia się w rolę strażaka, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że powinny one być używane tylko do pożarów, które są bardzo małe i zamknięte - na przykład w koszu na śmieci lub garnku na płycie kuchennej. Priorytetem numer jeden jest wciąż bezpieczeństwo wszystkich w domu, więc jeśli pokój zaczyna szybko wypełniać się dymem, natychmiast wyjdź z domu i nie staraj się być bohaterem.

Rozmieszczenie oraz obsługa

Powinieneś mieć co najmniej jedną gaśnicę na każdym poziomie swojego domu. Powinny być one umieszczone w pomieszczeniach o największym prawdopodobieństwie pożaru - szczególnie w kuchni, a także w garażu. Chociaż istnieje wiele klasyfikacji gaśnic, odmiany sklasyfikowane jako "ABC" będą odpowiednie dla większości potrzeb właścicieli. Używanie gaśnicy nie jest jakimś wielkim wyczynem, przy założeniu, że masz pojęcie, co robić. Większość ludzi, mimo posiadania takiego sprzętu w domu, czy samochodzie, nie potrafi z niego poprawnie skorzystać. Jest to niebezpieczna luka w wiedzy. Ogień podwaja się co 60 sekund, więc nie chcesz tracić czasu, czytając instrukcję obsługi, ponieważ mały płomień na kuchence bardzo szybko może urosnąć w piekło. Oceń trzeźwo, czy jesteś wstanie poradzić sobie z ogniem. Mała gaśnica skierowana na duży pożar jest stratą czasu.

Klapy dymowe- https://lupusfire.pl/oferta/klapy-oddymiajace/