Ile mieszkań, tyle różnych pomysłów na ich urządzenie. Często trudno zamknąć się w jednej stylistyce, bo pomiędzy nimi czasem są bardzo cienkie granice. To tak jak z klasyfikowaniem utworów muzycznych. Często nie ma jednoznacznej odpowiedzi, w jakim stylu są zagrane. Jednak zawsze, niezależnie od czasów, coś jest na topie.

Analizując wiele współczesnych projektów i realizacji, można wyciągnąć kilka rad dla kogoś, kto chce urządzić swoje mieszkanie zgodnie z obowiązującą modą. Na prowadzenie wysuwa się dziś stylistyka skandynawska i ekologiczna, a także styl loftowy i minimalizm. W aranżacji wnętrz króluje kolor biały. Jest obecny właściwie w każdym wymienionym wcześniej stylu jako element dominujący. Zależnie jednak od oprawy, jest on w różny sposób odbierany.

 

STYL SKANDYNAWSKI

Stylistyka skandynawska charakteryzuje się prostotą mebli, unikamy zbędnych zdobień i drobiazgów. Meble mają być ergonomiczne i dopasowane do potrzeb człowieka. Wnętrza wykańczane są malowanym na biało drewnem. Styl skandynawski sprawdza się w małych mieszkaniach, gdyż sprawia, że stają się one optycznie większe. W stylu skandynawskim stawia się na światło i przestrzeń.

STYL EKOLOGICZNY

Bliski stylowi skandynawskiemu jest styl ekologiczny. Wszystko, co eko aktualnie jest bardzo na topie. Moda ta nie ominęła aranżacji wnętrz. Styl ten charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, stonowanej kolorystyki – barw ziemi: wszystkich odcienie beżów i brązów, szarości, rdzawe czerwienie i zieleń. Oprócz tego stawia się na ręcznie wykonywane przedmioty. Inspiracje czerpie się z przyrody. Piękne dodatki w tym stylu powstają z plecionej wikliny, bambusa. We wnętrzach występują tylko niezbędne meble o prostych formach.

STYL LOFTOWY

Jeśli komuś natomiast nie w smak są tak jasne wnętrza, świetnie na pewno odnajdzie się we wnętrzu w równie modnym stylu loftowym, który wykorzystuje surowe materiały, jak beton czy cegła, odsłania wszelkie elementy konstrukcji budynku, kable i rury. W takim loftowym mieszkaniu świetnie sprawdzą się designerskie meble o przyciągającej uwagę formie, a także oświetlenie o charakterze wręcz laboratoryjnym.

Poza tymi topowymi stylami, modny charakter wnętrza może dodać kilka dobrze dobranych akcentów, jak np. filcowe tapicerki, napisy na ścianach, przemysłowe lampy czy odsłonięta drewniana podłoga. W modzie jest też kontrast czerń-biel w wydaniu bardzo minimalistycznym, a także pojedyncze akcenty kolorystyczne, które nadają charakter wnętrzom.

Artykuł powstał dzięki: Tissu - Projekty domów i wnętrz. Warszawa, Ordynacka 13/19, tel. 512 122 220

Tissu - Projekty domów i wnętrz