1 lipca 2021 r. rusza program bezpłatnych szczepień, którego adresatami są mieszkańcy Brodnicy, w wieku powyżej 65 lat, którzy nie byli szczepieni szczepionką przeciwko pneumokokom i znajdują się w grupie ryzyka – osoby leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej.

Szczepienia odbywają się w budynku Powiatowej Przychodni Rodzinnej, na terenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy, który jest realizatorem programu.
Od 1 lipca 2021 rejestracji można dokonywać osobiście lub dzwoniąc pod numery tel. 56 66 89 196 lub 56 66 89 197.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu zakażeń wywołanych przez pneumokoki umiera corocznie ponad półtora miliona osób. U osób dorosłych wraz z wiekiem wzrasta zapadalność i śmiertelność z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej.
Celem programu jest zmniejszenie zapadalności i umieralności na inwazyjne choroby pneumokokowe wśród osób po 65 r. ż., w szczególności u osób chorych na przewlekły nieżyt oskrzeli i astmę oskrzelową.
Program sfinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i budżetu Gminy Miasta Brodnicy w proporcjach 50:50.

Więcej na temat pneumokoków: Pneumokoki (wsoz.pl)