W dniu 13 listopada 2017r. w Polsce wdrożono system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0. Centralny system nie przyjmuje danych o badaniach wykonywanych w stacjach diagnostycznych, które nie mają podłączenia do CEPiK i działają w trybie awaryjnym.

W powiecie brodnickim działa osiem  Stacji Kontroli Pojazdów, które wykonują przeglądy techniczne pojazdów.  
Pięć  stacji działa poprawnie ,tj.  posiada połączenie z CEPiK 2.0 , informacje do CEPiK 2.0 przesyłane są na bieżąco.

Trzy stacje kontroli pojazdów działają w trybie awaryjnym.

Badania techniczne wykonywane w tych trzech stacjach  nie są przesyłane do CEPiK 2.0,   w związku z czym wnioski klientów ,którzy w nich wykonali przeglądy i   chcą np.  zarejestrować pojazd  lub wymienić zapisany dowód rejestracyjny,    są blokowane przez system.

- Problem ten jednocześnie został zgłoszony do Ministerstwa Cyfryzacji . Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa w Brodnicy  został poinformowany, że Ministerstwo zdaje sobie sprawę z tej sytuacji i pracuje nad jego rozwiązaniem- mówi Jacek Szamot, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu starostwa.

Jak informuje naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w starostwie , stacje kontroli pojazdów w powiecie brodnickim, które działają w trybie awaryjnym to :
a)     Podstawowa Stacja Kontroli Pojazdów Kamiński i Spółka Karbowo ul. Olsztyńska 5, 87-300 Brodnica -  działa awaryjnie  z powodu braku  certyfikatu VPN , który umożliwia podłączenie do CEPiK 2.0 .

b)      Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Kujawsko – Pomorski Transport Samochodowy Spółka Akcyjna , ul. Podgórna 66A, 87-300 Brodnica  -   z  powodu  problemu , leżącego po stronie  dostawcy oprogramowania firmy NORCOM ,

c)     Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Spółdzielnia Kółek Rolniczych, ul. Przemysłowa 1, 87-330 Jabłonowo Pomorskie -  z  powodu  problemu , leżącego po stronie   dostawcy oprogramowania firmy NORCOM .


Maria Oryszczak, rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe w Brodnicy