Starostwo podsumowało rok.

Styczeń 2015
10 i 11 stycznia -  w Polsce szaleje orkan Feliks. W powiecie brodnickim wichura zrywa dachy, linie telefoniczne, przewraca ściany i ogrodzenia. Strażacy interweniują 58 razy, likwidując miejscowe zagrożenia spowodowane wichurą.
16 stycznia – przy okazji rocznicowych uroczystości : 70. rocznicy wyzwolenia Brodnicy oraz 95. rocznicy Powrotu Pomorza do Macierzy wyróżniono mieszkańców powiatu brodnickiego.Maria Chiniewicz i Maria Wilangowska otrzymały Medale Pamiątkowe  Ubi Concordia , Ibi  Victoria; Jarosław Michałowski , Pułkownik  Andrzej Żmuda,  Roman Trendowski Danuta Grzyb - Wyróżnienia  Starosty Brodnickiego  .
16 stycznia - trwają prace budowlane przy brodnickim szpitalu. Wielki dźwig widoczny z ulicy, ciężki sprzęt, robotnicy pracujący od świtu do późnego wieczora , coraz wyżej wystające nad ziemię mury przyszłych segmentów szpitalnych i  gruntowne remonty w budynkach istniejących - tak  jest na budowie brodnickiego szpitala . Łagodna zima ułatwia budowlanym zadanie . 
18 stycznia - 55 lat obchodzi  Automobilklub Toruński. W czasie jubileuszowej uroczystości  w Toruniu podsumowano sezon motorowy 2014.W klasyfikacji generalnej sukcesy odniosły załogi z powiatu brodnickiego:
1 miejsce- Bartosz Makowski z pilotem Jerzym Rogowskim
10 miejsce - Radosław Oryszczak i  Łukasz Hinz
12 miejsce - Tadeusz Kulka i Marta Wajda
16 miejsce - Tomasz Laskowski i Piotr Aranowski
25 miejsce - Mateusz  Bojanowski i Mateusz Kempiński
26 stycznia - w Brodnickim Domu Kultury odbył się finał Powiatowego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych zdobyły  grupy teatralne:  „Skrzaty” z SP w Osieku ,  „Suflerek”  i „Niedźwiadki”  ze SP nr 2 w Brodnicy i z SP w Gorczenicy 
28 stycznia- ponad 300 uczestników zaprezentowało się na  scenie BDK w czasie finału XVII Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek .
Zwycięzcy festiwalu:  Zofia Jakubowska - SP w Świedziebni, Zespół Małe Czwóreczki -  SP nr 4 w Brodnicy, Aleksandra Krygier – Brodnicki Dom Kultury, Zespół z SP w Szabdzie, Julia Musiał z MGOK w Jabłonowie Pom., Zespół wokalny z MGOK  w Jabłonowie Pom.,  Marzena Pizoń - ZSR w Brodnicy,  Zespół Kolędnicy - ZSR w Brodnicy.

Luty 2015
8 lutego -  25  Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczy w  Wojewódzkim Turnieju Piłki Halowej województwa Kujawsko-Pomorskiego Młody Strażak CUP 2015.  Turniej jest już V konkursem rozgrywanym w naszym regionie.

Marzec 2015
13 marca – kończy się trwająca pięć miesięcy modernizacja  ZSS w Brodnicy. Szkoła zyskuje nowe sanitariaty i sale lekcyjne, dodatkowo w budynku jest teraz lokum dla Poradni Psychologiczno- Pedagogiczna w Brodnicy, przeniesionej z ulicy Jagiellońskiej.
20 marca -  w BDK odbył się  Przegląd  Twórczości Artystycznej Szkół Średnich. Wzięli w nich udział uczniowie I i III LO,  Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Rolniczych w Brodnicy. 
20 marca – 75 procent  tarczy naszej gwiazdy dziennej  przesłonił  Księżyc. Zaćmienie Słońca i zorzę polarną rejestrują na kliszy fotograficznej   uczniowie i koordynatorzy w ASTROBAZIE w Jabłonowie.
20 marca - w BDK odbywa się Koncert Charytatywny zorganizowany z okazji 25-lecia działalności Towarzystwa Rodziców Dzieci Specjalnej Troski Brodnicy w Brodnicy
23 marca – w auli ZSZ w Brodnicy  rozpoczynają się społeczne konsultacje   na temat   Strategii Rozwoju Obszaru Społeczno- Gospodarczego. Diagnoza będzie  jednym z elementów, który pozwoli  ubiegać        się o środki unijne do 2020 roku.
25 marca -  Franciszek  Rybka, sołtys wsi Bukowiec- najdłużej  urzędujący sołtys w powiecie brodnickim  i województwie kujawsko- pomorskim,  który  nieprzerwanie przez 48 lat pełnił swoją sołecką funkcję,  otrzymuje wyróżnienie od  Starosty Brodnickiego, Przewodniczący Sejmiku Województwa i Burmistrza Jabłonowa.
27 marca  - 44 palmy wielkanocne zgłoszono do XVI Gminnego  i XV Powiatowego  Konkursu Palm Wielkanocnych, który odbył się w Bobrowie.  Najpiękniejsze palmy wykonali uczniowie z  : SP w  Górznie, Gimnazjum w  Brzoziu, Szkoły Przysposabiającej  do Pracy z Brodnicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich   z Grzybna.

Kwiecień 2015
7 kwietnia- starosta przyjmuje  grupę młodzieży i opiekunów z Poleska, którzy przyjechali do partnerskiej szkoły- ZSZ w Brodnicy.
10 kwietnia -  w  GOK w Osieku młodzi artyści ze szkół w powiecie  występują w  VII Powiatowym Przeglądzie Widowisk Wielkopostnych i Wielkanocnych. Przegląd zorganizowała  Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu i GOK w Osieku.
24 kwietnia-  na sesji Sejmiku Województwa Kujawsko- Pomorskiego radni przyjmują  uchwałę o udzieleniu Powiatowi Brodnickiemu dotacji celowej w wysokości 2 milionów złotych  na wybudowanie ścieżki rowerowej z Brodnicy do Zbiczna.
27 kwietnia -  o godz.4.00 spod pomnika Jana Pawła II w Brodnicy startują  uczestnicy Biegu Wdzięczności za Kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II . Biegacze przebyli 453 kilometry- z Brodnicy do Wadowic. 

Maj 2015
3 maja - około 250 tys. sztuk narybku szczupaka trafia do 20 jezior powiatu brodnickiego .  Pracownikom ZGR w Grzmięcy w zarybianiu pomagają wędkarze z  sześciu kół wędkarskich brodnickiego rejonu Polskiego Związku Wędkarskiego .
4 maja- 534  absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie brodnickim przystąpiło do matury. Razem z nimi z egzaminem zmagają się także uczniowie poprawiający wyniki  z lat poprzednich.
W powiecie brodnickim  szkoły ponadgimnazjalne różnego typu ukończyło  646 uczniów.
6 maja - kolejna akcja zarybiania jezior w powiecie brodnickim. Teraz rybki trafiają do  jeziora Bachotek, Płowęż i Szczuka.
7 maja - w starostwie podpisano umowę z wykonawcą ścieżki rowerowej z Brodnicy do Zbiczna. Jan Kopiczyński, prezes Przedsiębiorstwa Drogowo- Budowlanego  w Brodnicy, zapewnia , że prace przy ścieżce ruszą niezwłocznie.
13 maja    - Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane sp. z o.o. z Brodnicy-wykonawca ścieżki pieszo-rowerowej z Brodnicy  do Zbiczna,  przejmuje   plac budowy.  20 maja 2015 r. zaczynają się prace budowlane.
20 maja - Fryzury historyczne - barok i rokoko prezentują uczestnicy IV edycji Regionalnego Konkursu Fryzjerskiego o Puchar Starosty Brodnickiego, który organizuje RCKPiU w Brodnicy.
maj- trwają prace przy budowie obwodnicy Brodnicy . Wykonawca  ostrzega o utrudnieniach w ruchu   ulicą Wiejską i przeprasza za utrudnienia .
22 maja- otwarcie Poradni K w  nowym budynku szpitala w Brodnicy
22 do 24 maja -w Ośrodku Wypoczynkowym w Rytych Błotach  spotykają się szaradziści z całej Polski na XVIII już Biesiadzie  z
„ Rozrywką”.  Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Omega, Brodnicki Klub Szaradziarski „ Jolka” .
30 maja - na strzelnicy wojskowej w Brodnicy odbywają się zawody w strzelaniu sportowym organizowane co roku z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Gospodarzem zawodów był Urząd Miasta i Gminy Górzno. Królową strzelców została Karolina Gulczyńska ze Starostwa Powiatowego w Brodnicy.
30 maja - w amfiteatrze w Zbicznie odbył się  XII Wojewódzki Festiwal Pieśni Romantycznej. Grand Prix „ Zakochanego wróbelka” wyśpiewał zespół  Marezianki” z Kwidzyna.

Czerwiec 2015
3 czerwca- rozpoczyna się   VI Wojewódzki Wiosenny Mityng Lekkoatletyczny Szkół Ponadgimnazjalnych zorganizowany przez Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
6 czerwca  - na Stadionie Zespołu Szkół nr 1 w Brodnicy 10 drużyn rywalizuje w II Mistrzostwach  Województwa Kujawsko-Pomorskiego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Lekkoatletyce. Zawody organizuje  Dom Dziecka w Brodnicy   we współpracy z Miejskim Uczniowskim Klubem Lekkoatletycznym "Brodnica".
9 czerwca-  w toruńskim Dworze Artusa Siostry Pasterki z Jabłonowa Pomorskiego odbierają  Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego, przyznawane  osobom zasłużonym dla regionu.
21-22 czerwca  - 50 zawodników z całej Polski przyjechało  do Konojad na „ Otwarte Mistrzostwa Konojad w Scrabble - Grand Prix 2015.Zwycięzcą  spotkań został  Michał Alabrudziński z Włocławka.
23 czerwca –w BDK  początek  koncertu galowego V Festiwalu Kultury Młodzieży OHP.
28 czerwca - weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, którą  20 lutego 2015 zatwierdził Sejm ,a 16 marca podpisał Prezydent, Klienci wydziału Architektury i Budownictwa starostwa,  którzy budują dom jednorodzinny, mogą korzystać  z  uproszczonych  procedur.

Lipiec 2015   
1 lipca-osoby głuche , głuchonieme , załatwiające sprawy w Starostwie Powiatowym w Brodnicy i jednostkach organizacyjnych powiatu  mogą korzystać z pomocy tłumacza migowego.
4 lipca - prawie 300 zawodników  IV Biegu Anny Wazówny w Brodnicy wystartowało z plaży przy ul. Niskie Brodno .
14 lipca- zakończenie  remontów na drogach powiatowych  Na odcinkach dróg  :   Szynkówko- Karw , Osiek- Kretki Małe , /Boleszyn/ - gr. woj.-Wielkie Leźno   emulsją i grysami  utrwalono  nawierzchnię  dróg powiatowych.
18 i 19 lipca- Silne wiatry, grad i nawałnice, które w sobotę i niedzielę przeszły nad Polską , spowodowały także wiele szkód w powiecie brodnickim. Uszkodzone dachy i płoty, zerwane linie energetyczne, drzewa na drogach.  Największe  straty są  w gminie Górzno i Świedziebnia.

Sierpień 2015
1 sierpnia - starostwo w Brodnicy i Zarząd Stowarzyszenia Miasta Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy  zaprosili  mieszkańców i turystów na  „Dni Drwęcy”. Wiele atrakcji przygotowano w  Stanicy Wodnej przy zakolu Drwęcy (ul. Paderewskiego).
18 sierpnia – uroczystości z okazji rocznicy Bitwy Polsko- Bolszewickiej
22 sierpnia-  Jabłonowo Pomorskie   pełni honory gospodarza XXXII Wojewódzkich Dni   Pszczelarza.
25 sierpnia -  w parku starościńskim  prezentowane są  tradycyjne ozdoby zgłoszone do Powiatowego  Konkursu Wieńców i Ozdób Dożynkowych.
I miejsce  przyznano za wieniec wykonany przez  Koło Gospodyń Wiejskich Brudzawy. W kategorii ozdoba dożynkowa zwyciężyło  Koło Gospodyń Wiejskich Grabówiec.     
30 sierpnia - w Brzoziu odbywają  się  Powiatowo-Gminne Dożynki Powiatu Brodnickiego. Gospodarzami uroczystości są  starosta Piotr Boiński i Bogusław Błaszkiewicz, Wójt Gminy Brzozie . Honory starostów dożynkowych pełnią : Małgorzata Małkowska, Jacek Dubielak( starostowie powiatowi) oraz  Danuta Jankowska i Jarosław Marchlewicz( starostowie gminy Brzozie).Gospodarze  z gminy Brzozie zaskoczyli gości m.in. pomysłowymi,  dowcipnymi dekoracjami ze słomy i kwiatów, którymi witano gości  na trasie wiodącej na plac dożynkowy.

Wrzesień 2015
10 września -   Górznieńsko- Lidzbarski Park Krajobrazowy obchodzi 25-lecie istnienia . Jest  konferencja i oficjalne otwarcie ośrodka edukacji w Rudzie.
11-12  września - Społeczność Hufca ZHP Brodnica dwa dni świętuje  jubileusz 95-lecia istnienia.
12 września- w parku  przy Starostwie Powiatowym w Brodnicy odbywa się  festyn ekologiczny „ Środowisko ponad wszystko- IV Letnie spotkanie z ekologią”. W czasie  imprezy organizowana na zakończenie lata  jest tradycyjnie  rajd rowerowy i spływ kajakowy, prelekcje, konkursy z cennymi nagrodami i koncerty.
11 września  -Odbiór techniczny części nowych budynków szpitalnych:  parteru budynku oddziału dziecięcego oraz nowo wybudowanego łącznika na parterze. Odbiór techniczny przeszedł też przebudowany i dobudowany obiekt, przeznaczony na szpitalny oddział ratunkowy.
16 września - Trwają przenosiny oddziałów szpitala w Brodnicy do nowo wybudowanych pomieszczeń. Do nowego skrzydła szpitala przeniesiono Oddział Dziecięcy, Oddział Wewnętrzny z Salą Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego ,  Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, pracownię endoskopową .
25 września - Starostwo Powiatowe w Brodnicy zaprasza mieszkańców powiatu na szkolenie na temat zakażeń wirusem WZW B i C, a potem -5 października na  bezpłatne badania diagnostyczne.

Październik 2015
1 października-  do nowej części szpitala przeniesiono ostatnie już oddziały:  neonatologiczny i położniczy. Stary budynek oddany został w całości firmie wykonawczej.
3 października -na dziedzińcu kościoła Franciszkanów w Brodnicy poświęcony jest pomnik świętego Antoniego.  W 2015 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie,  oficjalnie zatwierdza nadanie Patrona dla Brodnicy.
7 października- rozpoczynają się VII  Dni Energii Odnawialnej . Na trzy październikowe dni zaplanowano  ciekawe wykłady, seminaria w szkołach, informacje o nowinkach w dziedzinie odnawialnej energii.
8 października - w Grzmięcy odbywa się   uroczystość jubileuszowa  30-lecia Brodnickiego Parku Krajobrazowego
9 października-  odbiór techniczny II etapu prac przy ścieżce rowerowej do Zbiczna . Gotowy jest odcinek ścieżki  na obszarze gminy Brodnica.
25 października- wybory parlamentarne. W nowym parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej mandaty obejmie dwóch posłów z powiatu brodnickiego. Po raz kolejny już wyborcy obdarzyli zaufaniem Zbigniewa Sosnowskiego. Po raz pierwszy mandat poselski zdobył Paweł Szramka
Październik- Na terenie  Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy zakończono odnawianie i zagospodarowanie  zieleni wokół budynków .      Fundusze na rewitalizację zieleni wokół szkoły pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu i z budżetu Powiatu.
 28 października - fryzjerki z Brodnicy zdobyły wyróżnienie na II Międzyszkolnym Konkursie Fryzur Historycznych "Fryzjerska Odyseja" pt. Ikony mody i stylu lat 40 - tych i 50 - tych XX wieku w Warszawie. 
30  października – zakończono remont chodnika i jezdni przy ul. Wiejskiej . Inwestycję Powiatu wykonali pracownicy   Przedsiębiorstwa Ogólnobudowlanego FRANEX
30 października – wojewoda Ewa Mes przekazuje Powiatowi Brodnickiemu działkę przy szpitalu. Pozwoli to na zorganizowanie wygodnego dojazdu i parkingu dla pacjentów.

Listopad 2015
2 listopada – Powiat Brodnicki uzyskuje działkę Skarbu Państwa pod budowę dwóch rodzinnych domów dziecka. Nowe domy przy ul. Podgórnej  powstać mają do 2019 roku
3 listopada -  uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy mogą korzystać z  bezpłatnej opieki stomatologicznej. 
10 listopada -w czasie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości wyróżnieni zostali zasłużeni mieszkańcy powiatu brodnickiego.
Medale Pamiątkowe Ubi Concordia, Ibi Victoria   otrzymali:   ksiądz Prałat Senior Bolesław Lichnerowicz i  dr  HannaRutkowska. Wyróżnienie Starosty brodnickiego odebrali   państwo Beata Grzybowska i Tomasz Siekierski. Statuetki Brodnicki Nenufar wręczone zostało: Agnieszce Kowalskiej,  Ilonie  Zwierzchlewskiej , Józefowi Łupińskiemu . Listy gratulacyjne  odebrali: Edward  Buler oraz  Roman Kowalski.
16 listopada - odbiór techniczny kolejnego odcinka ścieżki rowerowej. Zakończono prace  na terenie miasta Brodnicy, tj. od torów kolejowych ,przy ul. Niskie Brodno  i Wczasowej- do „ Longinówki” .
24 listopada -  najlepsi uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko- toruńskiego odebrali w Toruniu stypendia Prezesa Rady Ministrów . W powiecie brodnickim stypendia otrzymali: Judyta Haska z I LO, Patrycja Prasak z III LO , Natalia Kulwicka z ZSZ w Brodnicy, Malwina Jasiecka i Amanda Ruchalska z ZS w Jabłonowie oraz  Jacek Pokrywka z ZSR w Brodnicy. 
24 listopada - odbiór techniczny trzeciego etapu budowy ścieżki rowerowej do Zbiczna . Zakończono realizację zadania : Poprawa bezpieczeństwa na drodze powiatowej nr 1805C poprzez wybudowanie ścieżki rowerowej z Brodnicy do Zbiczna, które kosztowało ponad 4 miliony 600 tysięcy złotych.
25 listopada - Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Brodnicy w Pałacu Anny Wazówny  świętowała jubileusz  70 –lecia .
27 listopada- 25 lat obchodzi firma MULTI Państwa Beaty Grzybowskiej i Tomasza Siekierskiego. Na uroczystości prezentowana jest wystawa „ 25 lat historii Brodnicy w odbitkach drukarskich”. 
30 listopada- otwarcie ścieżki rowerowej do Zbiczna

Grudzień 2015
12 grudnia - kilkudziesięciu wystawców z całego powiatu, mnóstwo  pomysłów na świąteczne dekoracje, prezenty i potrawy, liczne nagrody dla uczestników świątecznych konkursów oraz tłumy zadowolonych  gości – tak w skrócie wyglądał mikołajkowy  kiermasz, na który Starosta Brodnicki zaprosił do  auli ZSZ w Brodnicy.
31 grudnia -W Sylwestra  zakończył się  remont drogi powiatowej na trasie z Pokrzydowa do Bachotka . Remont wykonano z zimowych oszczędności budżetu 2015.

Źródło: Starostwo Powiatowe