W czasie  Wojewódzkich Ćwiczeń Obronnych Drwęca 14 w powiecie brodnickim będzie sprawdzenie działania syren alarmowych oraz  wspólna   akcja powiatowych drużyn ratowniczych i Wojska w Miesiączkowie.

Od 25 do 26 września 2014 na terenie województwa Kujawsko- Pomorskiego  odbędą się  Wojewódzkie Ćwiczenia Obronne pod kryptonimem „Drwęca 14”
W ramach ćwiczeń  na terenie powiatu brodnickiego w dniach 25 i 26 września prowadzony będzie trening systemu wykrywania i alarmowania ludności .
25 września o godzinie 11.30  zawyją syreny. Usłyszymy głośny, trzyminutowy ciągły dźwięk syren, ale nie będzie on zwiastunem żadnego zagrożenia.
 Nie będzie to żaden sygnał ostrzegawczy, jedynie głośna próba syren.
 
W ramach wojewódzkich ćwiczeń bojowych w powiecie brodnickim  będzie też inny epizod praktyczny. W Miesiączkowie ( gmina Górzno) symulowana będzie akcja ratownicza po skażeniu rejonu w wyniku uwolnienia się do atmosfery toksycznych środków przemysłowych.
Ćwiczenia praktyczne będą miały na celu sprawdzenie procedur współdziałania powiatowych służb ratowniczych i służb wojskowych .
Zaplanowano m.in.  ewakuacja ludności z rejonu zagrożonego skażeniem.
Ćwiczenia  w Miesiączkowie  odbędą się w piątek, 26 września w godzinach od 10.00 do 12.00