6 listopada 2013 w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy odbędzie się finał  VIII Powiatowego Konkursu Historyczno – Literackiego „Od niewoli do niepodległości”.


Powiatowy konkurs historyczno-literacki „Od niewoli do niepodległości” już po raz ósmy zgromadzi w ZSZ uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego, którzy w tygodniu, kiedy przypada  Narodowe Święto Niepodległości  sprawdzą swoją wiedzę o niepodległościowym nurcie naszej historii .

Początek konkursu w dniu 6 listopada- o godzinie 11.00, planowane zakończenie około godziny 12.30.

W konkursie uczestniczą po trzy osoby ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego:  I i III Licem Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy, Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.

Nagrody funduje  Powiat Brodnicki oraz gospodarz konkursu – dyrektor ZSZ w Brodnicy. Swoją obecność potwierdzili pracownicy Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego z Olsztyna, którzy wystąpią w roli ekspertów.

- Zadania konkursowe  sprawdzają znajomość historii Polski od III rozbioru do 1918 roku oraz znajomość literatury polskiej dotyczącej okresu zaborów. Uczestnicy powinni znać   m. in.  fakty historyczne, daty, polskie pieśni patriotyczne,  biografie znanych Polaków i utwory literackie dotyczące walki o niepodległość – informuje  Barbara Stefańska, która z Dorotą Wojnowską organizuje konkurs w ZSZ.

Źródło: Starostwo Powiatowe