Do szkolnych obserwatoriów astronomicznych w Brodnicy i Jabłonowie Pomorskim trafił nowy sprzęt specjalistyczny zakupiony przez samorząd województwa. W astro-bazach w Brodnicy i Jabłonowie  mają już kolejne ciekawe pomysły na wykorzystanie urządzeń.

21 maja w Urzędzie Marszałkowskim uroczyście przekazano nowy sprzęt dla szkolnych astro- baz . W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczył członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz przedstawiciele samorządów lokalnych i szkół, przy których powstały astro-bazy.

Gospodarze obiektów w Brodnicy i Jabłonowie Pomorskim odebrali po trzy rodzaje wysokiej klasy teleskopów (11 sztuk dla każdego obserwatorium). Urządzenia zakupione zostały przez samorząd województwa Samorząd Województwa.

-  To pierwsza część sprzętu, który stopniowo przekazywany będzie do szkolnych obserwatoriów. Marszałek zapowiada, że do szkół trafią jeszcze  m.in. cyfrowe stacje pogody, lornetki oraz fachowa literatura astronomiczna – informuje starosta Piotr Boiński.

Samorząd województwa kupuje sprzęt w ramach projektu regionalnych kół fizycznych, matematycznych, informatycznych i  astronomicznych.

W ramach drugiej edycji projektu regionalnych kół fizycznych, matematycznych, informatycznych i  astronomicznych 800 uczniów z Kujaw i Pomorza będzie zdobywać wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego wartość to 1 milion złotych.
W astro-bazach w powiecie  brodnickim koła astronomiczne działają bardzo prężnie, wychodząc z edukacyjnymi propozycjami także do różnych środowisk pozaszkolnych. W astro-bazach  gośćmi są przedszkolaki i emeryci, uczniowie szkól i studenci, całe rodziny i  grupy z różnych miejscowości.

7 maja w Zespole Szkół w Jabłonowie odbyło się seminarium astronomiczne dla zaproszonych dyrektorów szkół, nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych oraz przedstawicieli władz lokalnych z Jabłonowa Pomorskiego  i miejscowości ościennych.

W programie seminarium znalazły się wystąpienia Barbara Bober, dyr. szkoły  oraz Starosty Brodnickiego Piotra Boińskiego. Koordynatorzy projektu ASTROBAZA KOPERNIK: Piotr Biegajski i  Rafał Laskowski opowiedzieli o astrobazach jako lokalnych środkach popularyzowania astronomii. Z wykładem zatytułowanym „Wykorzystanie astrobazy w realizacji zadań edukacyjnych” wystąpił starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy (Delegatura w Toruniu)  Czesław Stawikowski. Po wystąpieniu  Tadeusza Fuksa,  Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pom. uczestnicy seminarium brali udział  obserwacjach astronomicznych.