abler2016

12 PAŹDZIERNIKA, W SAMO POŁUDNIE ZAINAUGURUJE SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ FILMOTEKA BDK - program edukacyjny, adresowany do szkół z powiatu brodnickiego, realizowany w oparciu o KINOTEKĘ BRODNICA!

Jego celem jest nie tylko umożliwienie spotkania z kinem, ale przede wszystkim wsparcie uczniów i pedagogów w ich dążeniu do podnoszenia kompetencji medialnych.

Chcemy, by FILMOTEKA BDK wzbogaciła ścieżkę edukacyjną nauczycieli, pogłębiając ich wiedzę na temat sztuki filmowej, uczniów zaś przygotowała do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą audiowizualną, w której film zyskał wyjątkowe miejsce jako jedna z najpopularniejszych form sztuki, komunikacji i perswazji. Wiedza o tym, jakich środków używają twórcy filmowi, by konstruować swoje przekazy i co dzięki nim można osiągnąć wzbogaci kompetencje każdego świadomego pedagoga oraz ucznia.
     
Program FILMOTEKI BDK dedykowany jest uczniom na wszystkich poziomach kształcenia, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów szkół średnich, ponieważ nowa formuła egzaminu dojrzałości wymaga od nich umiejętności zrozumienia środków, jakimi operują teksty kultury oraz otwartości na związki intertekstualne. Te umiejętności rozwija analiza filmu, a ekranizacje lektur korespondują z podstawą programową poszczególnych etapów kształcenia. Uczniowie będą także mieli szansę zapoznać się z wielokulturowością w filmie - umowa licencyjna z Motion Picture Licensing Company pozwala nam korzystać z tysięcy tytułów zagranicznych producentów filmowych i telewizyjnych.
     
Spotkania FILMOTEKI BDK odbywać się będą na sali widowiskowej Brodnickiego Domu Kultury, a ich przebieg przewiduje krótkie wprowadzenie, projekcję oraz dyskusję po seansie (jeżeli czas na to pozwoli). Do wyświetlanych filmów przygotowane zostaną interdyscyplinarne materiały dydaktyczne.
     
FILMOTEKA BDK zainauguruje swoją działalność 12 PAŹDZIERNIKA, O GODZ. 12:00, filmem „Walc z Baszirem”. Obraz ten, to swoista próba konfrontacji z własną przeszłością. Reżyser Ari Folman, w wieku 19 lat był jednym z wielu izraelskich żołnierzy, którzy wsparli rzeź trzech tysięcy Palestyńczyków, dokonaną przez chrześcijańską milicję w Libanie, w 1982 roku. W filmie, bohater prowadzi śledztwo, starając się przywrócić niechciane wspomnienia. „Walc z Baszirem” (nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny) to wstrząsające połączenie animowanego dokumentu z czarno-białym materiałem z masakry. Trzeba zobaczyć.
     
WSZYSTKIE SEANSE FILMOTEKI BDK SĄ BEZPŁATNE (projekt realizowany jest w oparciu o dotację Urzędu Miasta Brodnicy)

BDK