abler2016

Towarzystwo Miłośników Ziemi Michałowskiej oraz Muzeum w Brodnicy pragną zaprosić na opowieść o przemijaniu kolejnych pokoleń, a wraz z nimi charakteryzujące ich obyczaje, ubiór, otoczenie, itp.

Upływający czas pozostawił jednakże piękną dokumentację w postaci starej fotografii, która pozostaje niezmienna, nieco tajemnicza i nierzadko stanowi dzieło sztuki. Nieopisane zdarzenia, portrety odchodzą w zapomnienie wraz z ostatnimi żyjącymi świadkami. Niewielka tekturka, na której w ułamku sekundy uwieczniono postać, wydarzenie lub miejsce pozostaje często jedynym źródłem informacji o upływającym czasie.

Ekspozycja „Brodniczan portret prowincjonalny”, której otwarcie odbędzie się 12 maja 2017 r. o godz. 18.00 w Galerii Brama - Mały Rynek 4, to podróż po nieistniejących już brodnickich zakładach fotograficznych i materialnym spadku, który po nich pozostał. Zaprezentowanych zostanie około 200 wydrukowanych i oryginalnych fotografii, których główną część stanowić będzie fotografia portretowa od II połowy XIX w., aż do lat 70 - tych XX w.

Zadanie organizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Michałowskiej i Muzeum w Brodnicy dofinansowane zostało przez Urząd Gminy Miasta Brodnicy oraz Starostwo Powiatowe w Brodnicy. Wystawa zrealizowana w ramach Międzymuzealnego Projektu Wystawienniczego "Rzeka - Miasto - Ludzie – Muzeum". Patronat Honorowy objął Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Urząd Miejski Brodnica