Na rynku turystycznym ukazała się znakomita edycja  dla wodniaków, amatorów kajakowych spływów pn. „Od Wisły do Wisły. Przewodnik kajakowy”. Inicjatywa wydawnicza związana jest z działaniem Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski oraz Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska.

 

Autorzy przewodnika kajakowego pragną pokazać atrakcyjność i piękno szlaku kajakowego oraz zachęcić turystów – kajakarzy do poznawania szlaku wodnego Kanału Elbląskiego i Drwęcy. Z  pewnością przewodnik okaże się przydatny podczas planowania i realizacji spływów turystycznych.  Autorzy przewodnika – Sławomir Dylewski, Wojciech Krefft, Marek Połomski, Jadwiga Włodarska – dołożyli wszelkiej staranności, aby jego treść była opracowana rzetelnie i zawierała aktualne dane.

Kajakarstwo jest dziedziną turystyki i rekreacji, która może być bezpieczną formą aktywnego wypoczynku, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa na wodzie, ale może również stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia, jeżeli nie będziemy przestrzegać elementarnych zasad obowiązujących podczas spływów. Wspominamy o tym nie bez przyczyny – warto wiedzieć jak należy postępować zanim wsiądziemy do kajaka.
Tak więc zabieramy ze sobą pozytywne nastawienie i ruszamy na szlak. Wyprawa może być jednodniowa, tygodniowa lub dłuższa, to zależy już tylko od nas. Włóczęga kajakiem po szlakach pozwala odkryć bogactwo i piękno natury oraz poznać wspaniałych ludzi. Pakujemy więc sprzęt i ruszamy, ku nowej przygodzie.

Fot. Zwracamy uwagę na Tarnówko i Świniokąty

W przewodniku natrafiamy na interesujący nas rozdział pn. „Od Wisły do Wisły – łączy nas Kanał Elbląski i Drwęca”. Poznajemy Kanał Jagielloński i Kanał Elbląski, dowiadujemy się co oznacza Pętla Toruńska długości ok. 490 km, szlaki długie i krótkie – decyzja należy do nas.  Bardzo łatwo prześledzić szlak w granicach powiatu brodnickiego – opisowi towarzyszą mapy i fotografie. Od wyrobiska pożwirowego w okolicach Kaługi Drwęca wpływa w granice powiatu brodnickiego. Zostawiamy Ławy Drwęczne i płyniemy przez Szramowo – tu zanotowano na mapie zabytkowy budynek dworca kolejowego oraz wsie Topiele, Kuligi (neoklasycystyczno-eklektyczny dwór z 2 poł. XIX w. Wielki Głęboczek,  Pokrzywnia, Zakopane (!!!), Drwęca wpływa w teren Brodnickiego Parku Krajobrazowego, mija Nowy Dwór, Tamę Brodzką, zostawiając po prawej stronie Bachotek i jezioro Ostrów,  a potem Brodnica – tutaj, pojawiają się takie osiedla jak Tarnówko i Świniokąty, Kominy  na lewym brzegu, Mszano na prawym. Na 81,83 km Drwęca zostaje zasilona przez wody Rypienicy. Dalej Przerwa, Bogaczewo, Słoszewy (dwór z 1829 r.). Za Pustą Dąbrówką rzeka opuszcza powiat brodnicki. Ile jeszcze pozostaje do przepłynięcia?

Interesująca pozycja wydawnicza została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


Źródło: Tekst i fot. Bogumił Drogorób, Extra Brodnica

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki