Po wyposażeniu straży miejskiej w miernik stężenia pyłów z PM 10 i PM 2,5 przeprowadzono na terenie 6 dzielnic miasta w miesiącu lutym 130 pomiarów.Po analizie stwierdzono średnie stężenie pyłów na osiedlu, gdzie głównym źródłem ciepła są piece węglowe


Największe zanieczyszczenie w 6-cio stopniowej skali występowało na osiedlu Grunwald. W ciągu 23 dni zapylenie pyłu PM 10 występowało przez 7 dni w 5-tym stopniu zanieczyszczenia jako stan zły. Zapylenie pyłem PM 2,5 było przez 7 dni również w 5-tym stopniu zapylenia jako stan zły.

Najmniejsze zanieczyszczenie powietrza było na osiedlu Grażyny. W ciągu 23 dni zapylenie pyłem PM10 występowało przez 9 dni w 2-gim stopniu zanieczyszczenia jako stan dobry. Zapylenie pyłem PM 2,5 występowało przez 8 dni w 2-gim stopniu zanieczyszczenia jako stan dobry.

W pozostałych dniach zapylenie powietrza było mniejsze. W analizowanym okresie straż miejska na wniosek mieszkańców oraz z własnej inicjatywy skontrolowała 42 kotłownie przydomowe.

W 22 przypadkach nie było uwag natomiast w 15 przypadkach właściciele zostali pouczeni, na pozostałych 7 nałożono mandaty karne za spalanie w kotłowniach niedozwolonego opału.

Wnioski:

1. Osiedle domów wielorodzinnych, które jest zasilane w ciepło z kotłowni miejskiej ma najczystsze powietrze.

2. Wyposażenie straży miejskiej w urządzenie do mierzenia zanieczyszczeń powietrza spowodowało zdyscyplinowanie mieszkańców, którzy naruszają przepisy paląc niedozwolonym opałem.

3. Mierzenie stanu zanieczyszczenia powietrza ma wpływ na wzrost świadomości mieszkańców miasta o zagrożeniach dla życia i zdrowia, co wzmogło samokontrolę sąsiedzką.

4. Przedstawiona analiza jest dokumentem, który ma określić orientacyjny stan zagrożenia dla zdrowia mieszkańców i przyczynić się do szukania metod i sposobów mających wpływ na poprawę jakości powietrza na terenie miasta Brodnicy.

Marian Chwiałkowski
komendant Straży Miejskiej w Brodnicy

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki