Zajęcie konta.

Do redakcji przyszła oburzona pani Zuzanna, która dowiedziała się, że komornik zajął jej konto bankowe oraz wynagrodzenie za pracę. Odbyło się postępowanie sądowe,  o którego istnieniu nie miała wcześniej pojęcia. Sąd w Lublinie wydał nakaz  zapłaty z klauzulą wykonalności. Pani Zuzanna nie zgadza się na taką sytuację, ale nie wie co w tej sprawie  może  zrobić?

Z  pytaniem zwróciliśmy się do mec. Pawła Kusztala z kancelarii w Brodnicy, ul. Sądowa.

- Takie sytuacje mogą zdarzyć się wówczas, gdy powód kieruje pozew do Sądu Rejonowego w Lublinie, do jedynego sądu w Polsce, który rozpoznaje sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Bywa, że dłużnik,  dowiaduje się o wydaniu przeciwko niemu tytułu wykonawczego (wyrok lub nakaz zapłaty wraz z nadaną mu klauzulą wykonalności) dopiero po wszczęciu postępowania egzekucyjnego.

- Dlaczego tak się dzieje? Nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydany przez Sąd Rejonowy w Lublinie – wydawany jest na podstawie informacji przedstawionych przez wierzyciela w pozwie. Wierzyciel może specjalnie, aby korespondencja nie dotarła do pozwanego, podać jego nieprawidłowy, lub nieaktualny już adres zamieszkania. 

- Taki nakaz zapłaty wysyłany przez Sąd na nieprawidłowy adres pozwanego w konsekwencji zwracany jest Sądowi jako nieodebrany. Wówczas Sąd traktuje go jako prawidłowo doręczony (Sąd nie sprawdza, czy wskazany w pozwie adres pozwanego jest prawidłowy, czy nie) i nakaz zapłaty uprawomocnia się. Kiedy taki nakaz zapłaty uprawomocni się, nadana zostaje mu klauzula wykonalności, co czyni go tytułem wykonawczym. Na  tej podstawie  komornik może prowadzić egzekucję.

- Nie jest to jednak sytuacja beznadziejna. Można złożyć do Sądu Rejonowego w Lublinie wniosek o doręczenie nakazu zapłaty na prawidłowy adres pozwanego (należy wskazać jaki to adres), by móc wywieść skuteczny sprzeciw od takowego nakazu zapłaty. Do wniosku tego można dołączyć potwierdzenie aktualnego zameldowania pod innym adresem, niż wskazany przez powoda w pozwie. Ponadto należy złożyć do Sądu Okręgowego za pośrednictwem Sądu Rejonowego zażalenie na postanowienie o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności. Jednocześnie należy złożyć  wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia tegoż zażalenia. Powinno się także złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego – tego w wyniku którego zajęto konto bankowe lub wynagrodzenie za pracę. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skorzystać z pomocy adwokata.

Adwokat Paweł Kusztal

Źródło: Extra Brodnica