Badania naukowe oraz rozbudowa infrastruktury szkolnictwa zawodowego – na realizację tego typu projektów trafi kolejne wsparcie samorządu województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie przedsięwzięć odbyło się w poniedziałek (9 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim.


- Strumień europejskich środków, którymi dysponuje samorząd województwa zmienia nasz region na wielu płaszczyznach i w ogromnej skali. To możliwe dzięki aktywności naszych partnerów – między innymi  samorządów lokalnych i  ośrodków akademickich – którzy przygotowują dobre projekty i realizują ważne i potrzebne przedsięwzięcia. Zawieramy już ostatnie umowy w ramach perspektywy finansowej 2007-2013, prowadząc jednocześnie zaawansowane prace nad planami podziału środków na lata 2014-2020  -  mówi marszałek Piotr Całbecki.

Umowy w zakresie rozbudowy infrastruktury edukacyjnej dotyczą realizacji pięciu projektów:

- Remontu i adaptacji sal dydaktycznych do praktycznej nauki zawodów rolniczych w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie,
- Utworzenia pracowni eksploatacji pojazdów rolniczych ,pracowni obsługi kontroli maszyn oraz sali wykładowej w Zespole Szkół – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie,
- Utworzenia pracowni hodowlanej w Zespole Szkół – Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie,
- Budowy Centrum Dydaktycznego przy Zespole Szkół nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim,
- Adaptacji i wyposażenia pracowni praktycznej nauki zawodu technik architektury krajobrazu w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu.

W ramach najnowszego konkursu na dofinansowanie tego typu przedsięwzięć Urząd Marszałkowski rozdysponował 7,1 miliona złotych wsparcia 12 beneficjentom (pełna lista tutaj - wśród nich również Centrum Praktycznej Nauki Zawodów Rolniczych w Brodnicy). To jedna z wielu wspieranych przez Urząd Marszałkowski inwestycji związanych z budową, rozbudową i modernizacją placówek edukacyjnych. Więcej na ten temat tutaj.

Wsparcie trafi również na realizację pięciu projektów dotyczących badań naukowych:

- Optyczna kontrola i pomiar własności złożonych układów termodynamicznych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu),
- Wielomodułowe interdyscyplinarne badania nieniszczące obiektów architektury na przykładzie gotyckich kamienic mieszczańskich w Toruniu (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu),
- Oznaczenie ksenobiotyków i substancji biologicznie aktywnych w matrycach biologicznych i środowiskowych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu),
- Badania nad toksycznością grzybów pleśniowych i ich wtórnych metabolitów skażających środowiska bytowania człowieka i zwierząt (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
- Przeprowadzenie badania podstawowego w zakresie możliwości wykorzystania elektronicznych systemów sterowania w badania funkcjonalności prototypów (Wyższa Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy).

Suma dofinansowania na realizację tych przedsięwzięć to 3,8 miliona złotych

Lista wszystkich umów oraz opis projektów tutaj
 

Źródło: Urząd Marszałkowski

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki