Regulacja koryt rzek oraz zwiększanie ich przepustowości, odbudowa rurociągów melioracyjnych, przebudowa wałów przeciwpowodziowych – samorząd województwa wraz z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku realizują kilkanaście inwestycji, które pozwolą skutecznie przeciwdziałać skutkom powodzi. W ubiegły wtorek (26 lipca) stan utrzymania kanałów, urządzeń melioracyjnych i wałów w powiecie chełmińskim sprawdzał marszałek Piotr Całbecki.

W sumie na prace inwestycyjne przeznaczymy 65,5 milionów złotych, z czego ponad połowa pochodzić będzie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Największą i najbardziej kosztowną, spośród trzynastu inwestycji współfinansowanych z PROW, jest przebudowa wału przeciwpowodziowego Sartowice - Nowe w gminie Dragacz, w powiecie świeckim. Za ponad 15,04 mln złotych odbudujemy tam 5,4-kilometrowy odcinek wału, ograniczone zostaną przesiąki wody oraz stateczność skarp tak, by zminimalizować ewentualne straty na zawalu, które jest użytkowane rolniczo. Jest to inwestycja dwuletnia - w lipcu podpisana została umowa z wykonawcą, a prace rozpoczną się w najbliższym czasie.

Ponad 13,2 mln złotych pochłonie odbudowa wału przeciwpowodziowego Miejskiej Niziny Chełmińskiej, na terenie gmin Chełmno i Grudziądz. Odbudowanych zostanie tam ponad 8 kilometrów wału, zostanie on wzmocniony, poprawiona zostanie jego stateczność i ograniczona filtracja przez korpus – czego konsekwencją będzie lepsza ochrona przed zalaniem Miejskiej Niziny Chełmińskiej. Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze latem.

Wśród realizowanych w tym roku inwestycji, które poprawią bezpieczeństwo przeciwpowodziowe są także: regulacja rzeki Okalewki w powiatach brodnickim i rypińskim, kształtowanie koryta rzeki Młynówki w gminie Grudziądz oraz regulacja rzeki Fryby przepływającej przez powiat chełmiński i toruński.

W ubiegły wtorek (26 lipca) marszałek Piotr Całbecki wizytował kanały, urządzenia melioracyjne i wały przeciwpowodziowe w Kokocku w gminie Unisław oraz w Borównie i Starogrodzie w gminie Chełmno (powiat chełmiński). W tej chwili kończą się tam prace związane bieżącym utrzymaniem i koszeniem rowów. W spotkaniu uczestniczyli wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz oraz radni tej gminy, a także pracownicy chełmińskiego oddziału terenowego Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku oraz dyrekcja tej instytucji.

- Od sprawności urządzeń melioracyjnych zależy przyszłość tysięcy rolników, zwłaszcza tych zamieszkujących Dolinę Wisły. Dlatego tak ważne jest ich systematyczne i regularne utrzymanie oraz naprawy i inwestycje. Sytuacje związane ze zbyt późnym koszeniem rowów nie mogą się powtórzyć. Wprowadzimy zmiany, które pozwolą na uniknięcie opóźnień – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

Szerzej o wszystkich inwestycjach polegających na wzmacnianiu wałów przeciwpowodziowych i regulacji rzek w załączniku tutaj.

Ponad 2,6mln złotych przeznaczyliśmy na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi na terenie gmin: Świecie i Chełmno. Jeszcze w sierpniu rozpoczną się prace na przepuście wałowym przy stacji pomp w Chełmnie oraz naprawa szkód w przepompowni w Przechowie.

Ponad 1,2mln zł pochłaniają prace melioracyjne na 115 hektarach gruntów w gminie Świedziebnia, a w październiku zakończy się melioracja ponad 83 hektarów gruntów w Błennej (gmina Izbica Kuj.). Prace te poprawią jakość gleb i pozwolą tym samym użytkować je rolniczo. Ponadto WZMiUW we Włocławku nadzoruje odbudowy rurociągów melioracyjnych na terenie gminy Papowo Biskupie (powiat chełmiński), w Gniewkowie (powiat inowrocławski), w Pieraniu (gmina Dąbrowa Biskupia).

Szerzej o wszystkich inwestycjach polegających na odbudowie rurociągów melioracyjnych oraz o melioracjach gruntów w załączniku tutaj.

Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku jednostką organizacyjną samorządu województwa. Na melioracyjne prace inwestycyjne przeznaczymy, w bieżącym i przyszłym roku, 65,5 mln złotych, z czego ponad 34 mln złotych wyniesie dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki