Gdyby urządzono konkursy piękności na trasy MTB, to bez wahania Brodnica sięgnęłaby po koronę.

W ubiegłą niedzielę swój głos na brodnicki maraton oddały setki zawodniczek i zawodników, głosując kołami, przejechanymi kilometrami i kciukami w górę, pokazywanymi po dojechaniu na metę.

Ale jak mówi ludowe porzekadło, nie ma róży bez kolców. Czyli, upraszczając i przekładając to na język sportowców, za każdym rodzajem piękna kryje się jakiś rodzaj wysiłku, trudu, poświęcenia. I tak dokładnie było w Brodnicy. Aby doświadczyć pełni piękna – czyli nie poprzestać tylko na podziwianiu olśniewających widoków Pojezierza Brodnickiego – trzeba było jeszcze zadbać o sportową satysfakcję. A tą osiągnąć było można tylko poprzez pokonanie wybranego dystansu. Czy to Hobby, czy to Fit, czy to 1/2 Pro, czy też Pro w całej swojej okazałości.

W porównaniu z ostatnią odsłoną brodnickiego ścigania się, Cezary Zamana podkręcił atrakcyjność tras. Dodał im uroku na swój przekorny sposób. Tam, gdzie trzeba było, tam dodał zakręty, tam, gdzie było to konieczne, dołożył prostych dynamicznych odcinków, a tam, gdzie aż się o to prosiło, powrzucał hopki. Efekt był – cytując jednego ze zmęczonych, ale szczęśliwych kolarzy na mecie – „cudowny, po prostu cudowny”.

Nic więc dziwnego, że wszyscy tworzący w Brodnicy liczny peleton zadbali o piękne kolarskie widowisko. Z gracją pokonywali wijące się niczym padalce czy zaskrońce (z których słynie Pojezierze Brodnickie) zakręty. Z wdziękiem łani, przemykającej tu i ówdzie w brodnickim borze, wdrapywali się na podjazdy. Wreszcie, prezentowali się jak na wybiegu mody, wjeżdżając na metę – mimo całego swojego zmęczenia, potu, kurzu.

Ale oprócz niewątpliwych wrażeń estetycznych klasy światowej, w rywalizacji Brodnica Cisowianka Mazovia MTB Marathon liczyły się także sportowe osiągi. Tu najlepiej wypadł Dominik Jakubowski (Kolarski.EU), który dystans Pro pokonał z czasem 02:04:31 sekund. Na drugim i trzecim miejscu zameldowali się panowie Jabłońscy: Marcin i Marcel (obaj z LIDER TEAM Skarżysko-Kamienna, z identycznym czasem 02:14:59). Na dystansie ½ Pro wśród Pań królowała Bożena Wachnik (SuperDrob Bike Team), która tę trasę przejechała z czasem 01:58:55. Wyprzedziła Alicję Fedejko (SuperDrob Bike Team, 02:01:02) oraz Martę Poruszek (02:16:16). Wśród Panów bezkonkurencyjny okazał się Michał Wyżlic (Kolarski.EU), który na metę wpadł po 01:27:43 sekundach. Drugie miejsce na podium zajął Michał Morawski (IBox M Liga Racing Team, 01:28:39), a trzecie – Adam Płoski (3S Bike Team Ciechanów, 01:31:11).

Maratonem w Brodnicy Cezary Zamana rozpoczął swój wakacyjny cykl zawodów. W sierpniu okazji do ścigania się na najwyższym sportowym poziomie nie braknie. Już w kolejną niedzielę (8 sierpnia) triumfator Tour de Pologne zaprasza do Olsztyna, a następnie startuje długo wyczekiwana mazurska etapówka – czyli osławiona Gwiazda Północy ze swoimi czterema odsłonami w Ełku, Prostkach i Starych Juchach (14-17 sierpnia). Zapisy on-line na oba rodzaje zawodów już trwają.

Współorganizatorem Brodnica Cisowianka Mazovia MTB Marathon był Urząd Miasta w Brodnicy.

Cisowianka Mazovia MTB Marathon to odbywający się od 17 lat cykl maratonów MTB dla pasjonatów sportów rowerowych. Pomysłodawcą, dyrektorem sportowym i dobrym duchem Mazovii jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne z 2003 roku. Wykorzystał on swoje sportowe wieloletnie doświadczenie na stworzenie zawodów przyjaznych dla rowerzystów o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Od początku na listach startowych nie brakuje dzieci i młodzieży, kobiet i seniorów ani zapalonych miłośników MTB, poświęcających na treningi każdą wolną chwilę. Mazovia słynie z zapadających w pamięć tras, które dostarczają wielu wyzwań oraz pozytywnych doznań.

Cezary Zamana karierę sportową rozpoczął w klubie LKS Prim Ełk w 1981 roku. Jeden z pierwszych polskich kolarzy, którzy po 1989 roku dostali się do zagranicznych zawodowych grup kolarskich. Swoje szosowe umiejętności rozwijał m.in. pod okiem legendarnego trenera Edwarda Borysewicza (w latach 1990-1993 w teamie Subaru Montgomery). W 1994 roku startował w Tour de France jako kolarz grupy Kelme. Od 1996 roku znów reprezentuje polskie drużyny, m.in. Mróz, Mat-Ceresit-CCC, CCC-Polskat czy Intel-Action. W 1998 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w szosowym wyścigu indywidualnym, a rok później sięgnął po tytuł mistrza kraju. W 2003 roku triumfował w Tour de Pologne. Z innych sukcesów Cezarego Zamany warto wymienić etapowe zwycięstwo Criterium du Dauphine Libere (1993). Był też zwycięzcą Commonwealth Bank Classic (1998), Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005). Od 2004 roku organizuje sportowe zawody dla amatorów: Mazovia MTB Marathon, wyścigi szosowe oraz maratony etapowe.