Wybór odpowiedniej baterii umywalkowej wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Powinna ona nie tylko współgrać z wystrojem łazienki, ale również być funkcjonalna. Dowiedz się, jak dopasować baterię wannową oraz umywalkową do swojej łazienki.

Choć mogłoby się wydawać, iż wybór odpowiedniej baterii łazienkowej nie jest trudny, praktyka pokazuje, że często przysparza on jednak problemów. Idziemy do sklepu i wybieramy pierwszą lepszą baterię – albo w przystępnej cenie, albo tę najbardziej designerską, która zachwyci odwiedzających naszą łazienkę gości. Dopiero kiedy zaczynamy użytkować baterię okazuje się, że nie spełnia ona naszych oczekiwań. Nie spełnia, bo na przykład woda rozchlapuje się na boki, albo niewygodnie jest nam wykonywać podstawowe czynności. Pytanie zatem na co zwrócić uwagę, by wybrać jej odpowiedni model?

Zwróć uwagę na wysokość położenia nalewki

Gdy dobrze dobierzemy produkt pod kątem tego parametru, zaoszczędzimy wiele czasu na wycieraniu mokrej podłogi. Jeżeli obecnie zmagamy się z tym problemem, to niewątpliwie jest to wina zbyt wysokiej nalewki. W praktyce, powinna być ona umieszczona ok. 5-10 cm nad poziomem umywalki a jej długość – stanowić połowę szerokości umywalki. Niezależnie, czy kupujemy baterię w sklepie stacjonarnym czy przez Internet, powinniśmy w pierwszej kolejności zmierzyć umywalkę i podać jej wymiary sprzedawcy – wówczas podpowie nam, czy kran na który się zdecydowaliśmy będzie odpowiedni.

Kurkowa czy z mieszaczem wody?

Jeżeli urządzamy łazienkę w stylu retro, to dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór tradycyjnej umywalki z kurkami. Dobrze prezentować będą się te w kolorze srebrnym, ale jeśli zależy nam, by wpasować się w styl vintage, lepszym rozwiązaniem prawdopodobnie będą złote. Z kolei bateria z mieszaczem wody pozwoli nam nie tylko lepiej dopasować jej temperaturę, ale i zmniejszyć jej zużycie nawet o 30 procent. Wśród sklepowych ofert znajdują się również modele designerskie, pasujące do łazienek urządzonych w różnych stylach.

Sztorcowa czy ścienna?

Armatura sztorcowa, czyli osadzona na brzegu umywalki lub wanny, choć stanowi najbardziej popularne rozwiązanie, to jednak trudne jest utrzymanie jej w czystości. To właśnie bowiem na łączeniu baterii z blatem umywalki bądź wanny najczęściej osadza się kamień oraz brud.

Do wyboru mamy także armaturę ścienną, która może zostać zamontowana na dwa sposoby: natynkowo, gdzie cała bateria pozostaje widoczna oraz podtynkowo – gdzie wszystko poza nalewką oraz kurkiem jest ukryte. Jak widać, wybór baterii jest duży i każdy może znaleźć rozwiązanie odpowiadające jego oczekiwaniom estetycznym i funkcjonalnym.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki