Wybór konta firmowego jest jednym z pierwszych, przed jakimi stają przedsiębiorcy. Rachunek w banku umożliwia dokonywanie płatności do ZUS i US, a także rozporządzenie pieniędzmi wpłaconymi przez klientów. Jakie konto dla firmy wybrać, by prowadzenie firmy stało się łatwiejsze?

Jakie są potrzeby firmy?

Zanim przystąpi się do zakładania konta firmowego, powinno się jasno określić, jakie są potrzeby przedsiębiorstwa. Niewielkie biznesy mogą potrzebować konta, by dokonywać płatności składek do ZUS i fiskusa, a także, by odbierać przelewy od klientów. Tak prezentują się potrzeby między innymi freelancerów, którzy specjalizują się w konkretnej dziedzinie i wykonują w miesiącu kilka zleceń w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jeżeli firma zatrudnia co najmniej kilku pracowników, miesięcznie wykonuje znacznie więcej przelewów do ZUS i urzędu skarbowego oraz dokonuje płatności wynagrodzeń. Jeszcze inne potrzeby ma sklep internetowy, który otrzymuje każdego miesiąca kilkadziesiąt lub więcej wpłat za zakupione produkty. Każda wpłata musi być odpowiednio przypisana do sprzedawanego produktu, a także szybko zaksięgowana na rachunku.

 

Gdy już wiesz, czego potrzebujesz

Gdy określi się własne oczekiwania wobec konta firmowego, można skorzystać ze stron takich jak firmowybank.pl. Porównanie różnych rachunków dla firm w jednym miejscu ułatwi dokonanie prawidłowego wyboru. Na stronie prezentowane są opłaty za prowadzenie kont w różnych bankach, a także inne informacje ważne z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Korzystanie z rankingu kont firmowych przyśpiesza wybór odpowiedniego rachunku, gdyż w ciągu kilku minut można poznać zalety wielu kont i zadecydować, które z nich jest najkorzystniejsze w danej sytuacji. Dodatkowo w celu założenia wybranego konta można skorzystać z przekierowania na stronę banku lub adresu mailowego, który umożliwi skontaktowanie się z konsultantem.

 

Czy prowadzenie konta firmowego jest drogie?

Prowadzenie konta firmowego może być bezpłatne, jednak zwykle kosztuje co najmniej kilka złotych miesięcznie. Wysokość opłat najczęściej jest uzależniona od możliwości, jakie oferuje dany rachunek dla firm. Im więcej przelewów lub zleceń stałych jest bezpłatnych, im większa jest liczba ubezpieczeń w ramach prowadzenia konta czy bankomatów, w których bezpłatnie wypłaca się pieniądze firmowe, tym wyższe są opłaty za samo prowadzenie rachunku firmowego. Na szczęście, małe biznesy zwykle mogą korzystać z kont darmowych, które są wystarczające w przypadku ich potrzeb, a duże firmy mają na tyle środków finansowych, że kilkunastozłotowa opłata nie stanowi dla nich problemu.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki