Miarowe, spokojne bicie serca z częstotliwością około 60-80 uderzeń na minutę jest wzorcowe i nie będzie to żaden powód do niepokoju. Natomiast przyspieszone uderzenia i nierównomierność mogą wskazywać na problemy z sercem, w tym na arytmię. Jak ją rozpoznać?

Czym jest arytmia?

Arytmia to zaburzenie pracy serca, które może być spowodowane wieloma czynnikami. Rozpoznanie arytmii nie jest trudne - wystarczy badanie EKG wykonane w momencie, kiedy pacjent odczuwa zaburzenia rytmu serca. Mogą się one objawiać przyspieszeniem, zwolnieniem lub nieregularnością w uderzeniach mięśnia sercowego.

Normalnie serce bije około 60-80 razy na minutę, ale przy wysiłku fizycznym lub w warunkach stresu może przyspieszyć nawet do 120 -180 uderzeń na minutę. Jest to całkowicie wytłumaczalna sytuacja. Kiedy jednak serce przyspiesza, a pacjent np. odpoczywa na łóżku, najprawdopodobniej ma on arytmię.

Pod względem fizjologicznym, występowanie arytmii u człowieka polega na powstawaniu nierównych odstępów czasowych pomiędzy następującymi po sobie uderzeniami serca. Może dojść do okresów nagłego przyspieszenia lub zwolnienia pracy mięśnia sercowego.

Przyczyny arytmii

Najczęściej przyczyną arytmii serca są zaburzenia powstawania i przewodzenia impulsów elektrycznych przez wyspecjalizowane komórki serca. Lekarze wymieniają kilka powodów prowadzących do arytmii:

choroba niedokrwienna serca,

nadciśnienie tętnicze,

choroba zastawek serca,

zwyrodnienie mięśnia sercowego,

zaburzenia ilości elektrolitów występujących we krwi,

przedawkowanie leków.

Szczególnym typem arytmii jest arytmia komorowa, która może być spowodowana toczniem i mieć charakter albo długotrwały, albo napadowy. Wraz z wiekiem rośnie również ryzyko wystąpienia arytmii serca. Czasami bywa i tak, że zaburzenia rytmu serca nie mają wyraźnych przyczyn pod względem medycznych.

Jak rozpoznać arytmię?

Objawy arytmii serca często są bagatelizowane. Zrzucamy je na odczuwany stres, silne emocje, pośpiech, reakcję na niektóre używki, leki czy na wysiłek fizyczny. Tymczasem przedłużające się odczuwanie nierównomierności bicia serca to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów arytmii.

Zaburzenia rytmu serca określane są przez pacjentów cierpiących na to schorzenie jako uczucie zbyt szybkiej, nierównomiernej lub spowolnionej pracy mięśnia sercowego. Chorym wydawać się może, że serce „przeskakuje”, chwilowo się zatrzymuje, a wszystkiemu towarzyszy kłucie w klatce piersiowej. Objawy arytmii w postaci kołatania serca nie są jedyne. Często zdarza się, że jej objawem jest uczucie ogólnego osłabienia organizmu, duszności, uczucie gorąca czy ból w klatce piersiowej.

Leczenie arytmii

Przy zdiagnozowaniu przez kardiologa na podstawie badań, m.in. EKG i echo serca, arytmii, można podjąć jej leczenie, choć nie jest ono proste. Niektórzy pacjenci dobrze reagują na leczenie beta-blokerami, inni kwalifikują się do zabiegu ablacji, polegającej na zniszczeniu przy użyciu energii termicznej obszaru serca, w którym występują zaburzenia.


Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki