W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że dodatki do żywności są szkodliwe. Nic bardziej mylnego. Przeświadczenie o tym, że dodatki do żywności mogą negatywnie wpływać na jej jakość, bierze się z przeszłości, gdzie faktycznie mogło tak być. Przykładem może tu być chociażby fakt dodawania ołowiu do wina, w celu podniesienia jego słodkości. Tymczasem, każde dziecko wie, że ołów jest jedną z najgroźniejszych substancji chemicznych i obecnie nie jest on już wykorzystywany jako dodatek do żywności. Nie zmienia to jednak faktu, iż dodatki do żywności, nie są wymysłem ostatnich lat.

 

Chlorek sodu w każdej kuchni

 

Gospodynie domowe, w celu zabezpieczenia mięsa przed zepsuciem, bardzo często używały soli kuchennej, aby opóźnić proces psucia się mięsa. Sól, jest zatem jednym z najstarszych dodatków do żywności, który nie był li i jedynie stosowany przez wielkie firmy a przez nas samych. Co więcej, soli używamy tez na co dzień, aby poprawiać jakość smaku konkretnych potraw. Dodatki funkcjonalne do żywności pełnią wiele funkcji . Wniosek zatem płynie z tego taki, że dodatki do żywności, wcale nie są aż tak szkodliwe.

 

Podstawowe funkcje jakie pełnią dodatki do żywności

 

Musimy mieć na uwadze to, że obecnie dodatki do żywności nie tylko mają za zadanie konserwację produktów, ale też wpływają one w znaczący sposób na konkretne właściwości danego produktu.  Poniżej, przedstawiamy te funkcje, które są zdecydowanie najczęściej wspomagane właśnie za pomocą dodatków do żywności:

 

  • zapewniają one bezpieczeństwo zdrowotne produktom spożywczym, czego przykładem może być chociażby sól jodowana,
  • chronią składniki środka spożywczego – przykładem mogą być tu wszelkiego rodzaju przeciwutleniacze w tłuszczach
  • przetwory mięsne, aby zwiększyć wydajność przy produkcji, zawierają hydrokoloidy
  • stabilizatory w emulsjach w znaczącym stopniu zapobiegają powstawaniu niekorzystnych zmian w produkcie
  • wydłużają termin przydatności do spożycia – tak działają m.in. konserwanty w napojach

 

 

Jak zatem można zauważyć, dodatki do żywności, w dużej mierze wpływają korzystnie zarówno na jakość produktu, jak również na termin jej przydatności do spożycia. Oczywiście same dodatki jesteśmy w stanie też podzielić na kilka, bardzo konkretnych grup. Każda z nich odpowiedzialna jest za zgoła inne funkcje:

 

  • naturalne, czyli takie, które (jak sama nazwa wskazuje) występują w żywności naturalnie i pozyskiwane są z takich też surowców,
  • identyczne z naturalnymi – posiadają one dokładnie takie same właściwości jak dodatki występujące naturalnie, jednakże otrzymywane są w procesie syntezy chemicznej,
  • sztuczne – to związki, które pozyskiwane są w trakcie syntezy chemicznej i nie występują one w przyrodzie.

 

W przypadku szeroko rozumianych dodatków do żywności, nie jest jednak najważniejsze to, w jaki sposób zostały one pozyskane, lecz to, czy wpływa, chociażby w minimalnym stopniu na bezpieczeństwo danego produktu dla zdrowia i życia konsumenta. To właśnie ta zasada, powinna przyświecać każdemu dystrybutorowi dodatków do żywności. Więcej informacji na stronie dystrybutora http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. Kierując się nią, będą oni w stanie zapewnić najwyższą jakość konkretnych produktów.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki