Zapalenie zatok dotyka bardzo dużo osób, które szukają wszelkich możliwych sposobów, aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy tej choroby. O czym warto pamiętać?

Gdzie znajdują się zatoki i jaką odgrywają rolę?

Zatoki przynosowe są przestrzeniami umiejscowionymi w czaszce. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, ze względu na to, gdzie się znajdują. Należy tutaj wymienić szczękowe, czołowe, klinowe oraz sitowe. Ich dokładna rola nie jest tak do końca poznana. Niektóre funkcje, za jakie mogą one odpowiadać to na przykład nawilżanie oraz ogrzewanie powietrza wdychanego, czy choćby są taką termoizolacją dla oczodołów, czy podstawy czaszki.

Jeszcze inną teorią jest chronienie mózgoczaszki przed różnego rodzaju mechanicznymi urazami. W każdym razie, jeśli dojdzie do stanu zapalnego, to mówimy wtedy właśnie o zapaleniu zatok. Jak ulżyć sobie w tych nieprzyjemnych objawach?

 

Nie odwlekajmy wizyty u lekarza

Trzeba tutaj od razu zaznaczyć, że w przypadku gdy dolegliwości są nawracające, albo mają przebieg ostry, nie należy czekać, ale skorzystać z pomocy lekarza. Ważne w tym wypadku jest oczywiście właściwe rozpoznanie choroby. Jednak również wtedy, gdy objawy nie są duże, wizyta u lekarza może pomóc nam szybciej uporać się z zapaleniem, z pewnością też nie zaszkodzi. Niektórzy pomocniczo, poza podstawowym leczeniem stosują także inhalacje na zatoki. Cóż to takiego?

 

Co poza wdrożonym leczeniem może przynieść ulgę?

Jeśli chodzi o zapalenie zatok inhalacje mogą przynieść ulgę chorym. Trzeba oczywiście powiedzieć, że nie zastąpią one w żaden sposób wizyty u lekarza. W jaki sposób i z czego inhalacje na zatoki się wykonuje? Nie jest to czynność bardzo skomplikowana. Jeżeli nie posiadamy specjalnego sprzętu, to używa się miski bądź głębokiego talerza z gorącą wodą, ręcznika oraz odpowiednich olejków, czy ziół. Zabieg polega na wdychaniu unoszącej się pary wodnej. Powinno to poprawić komfort oddychania, które podczas zapalenia zatok jest w dużej mierze utrudnione. Zalegająca wydzielina ulega rozrzedzeniu, przez co łatwiej jest się jej pozbyć. Inhalacje zatoki warto wykonywać regularnie.

 


Czytaj o inhalacjach na Zamiastl4

 

 

Podczas takich czynności powinno się oczywiście zachować ostrożność. Mamy bowiem do czynienia z bardzo gorącym płynem, którym można się na przykład popatrzyć. Zbyt bliskie zbliżanie twarzy do powierzchni roztworu nie jest wskazane. Podczas takiej inhalacji musimy mieć zamknięte oczy, aby ostre opary nie podrażniły śluzówek. Warto również zasięgnąć porady lekarza, który może doradzić nam zastosowanie konkretnej substancji. Należy również potwierdzić u specjalisty, czy rzeczywiście mamy do czynienia z zapaleniem zatok. Wtedy będziemy mieli pewność, że obrany sposób leczenia jest adekwatny do schorzenia.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki