Zbyt mała, wąska lub nieustawna kuchnia to zmora wielu właścicieli mieszkań – zwłaszcza tych żyjących w blokach. Obecnie projektanci i dekoratorzy wnętrz podsuwają nam jednak coraz więcej pomysłów na sprytne zaaranżowanie nawet bardzo małej przestrzeni. Które z nich warto wykorzystać w kuchni?

Funkcjonalność i estetyka w wersji mini

Podczas urządzania małej kuchni należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Trudnym do osiągnięcia kompromisem jest nadanie jej lekkiego, przestronnego wyglądu z jednoczesnym pomieszczeniem niezbędnych sprzętów AGD i akcesoriów do gotowania. Funkcjonalne wnętrza coraz częściej idą w parze z estetyką, która w małych wnętrzach jest niezwykle istotna. Niewielka kuchnia nigdy nie stanie się jednak ładna, jeśli nie będzie sprawiać wrażenia lekkiej i bardziej przestronnej niż jest w rzeczywistości. Jak osiągnąć takie wrażenie nie rezygnując z wystarczającej ilości szafek i sprzętów? Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie jasnych kolorów. Biel w kuchni nie tylko optycznie powiększy wnętrze, ale też nada mu modnego charakteru. Jest to bardzo ciekawy sposób, który niestety nie rozwiązuje kwestii zagospodarowania przestrzeni. Na początku warto zwrócić uwagę na kształt kuchni. W pomieszczeniach kwadratowych i prostokątnych dobrze sprawdza się układ szafek w literę L. W bardzo wąskich wnętrzach warto zdecydować się na rząd szafek po jednej stronie, co znacznie ułatwi poruszanie się w kuchni i poprawi jej ogólny wygląd. Inną alternatywą są meble na wymiar, które zawsze wyglądają doskonale, ponieważ dobierane są indywidualnie do pomieszczenia. Najczęściej posiadają one znacznie sprytniejsze patenty do przechowywania – na przykład w postaci obrotowych szafek narożnych i organizerów – w które warto zainwestować Ciekawym rozwiązaniem są także wysuwane lub ruchome blaty, które w każdej chwili mogą stać się dodatkową powierzchnię roboczą lub miejscem do spożycia posiłku.

 

Mniej znaczy więcej

Niewielka kuchnia zaaranżowana w niewłaściwy sposób może sprawiać wrażenie jeszcze mniejszej. Podstawowym błędem, jaki popełnia wiele laików jest maksymalne zagospodarowanie ścian szafkami, w celu zyskania dodatkowego miejsca do przechowywania. Skutkuje to co prawda dodatkową przestrzenią na zastawę stołową i sprzęt AGD, ale jednocześnie przytłacza całe pomieszczenie, czyniąc je zamkniętym i nieatrakcyjnym. Złotym środkiem, stwarzającym dodatkowe miejsce, a jednocześnie nie zmniejszającym optycznie przestrzeni są otwarte półki i relingi. Dzięki nim można w prosty, uporządkowany i estetyczny sposób przechowywać akcesoria kuchenne, pojemniki na przyprawy, doniczki z ziołami, książki kucharskie i wiele innych. W analogiczny sposób sprawdzą się organizery na ściany i do szafek czy wisząca suszarka na naczynia. Wszystkie z nich są nie tylko ergonomiczne i ciekawe, ale też nadają kuchni indywidualny, mniej katalogowy charakter. Projektowanie kuchni lub planowanie zagospodarowania przestrzeni jest też doskonałą okazją na inwentaryzację i przemyślane zakupy. Warto pozbyć się wszelkich zbędnych urządzeń i wybrakowanej ceramiki oraz zainwestować w sprzęty wielofunkcyjne, które zajmują niewiele miejsca, zaś przydają się podczas przygotowywania posiłków na co dzień i od święta.

 

Współcześnie istnieje szereg interesujących rozwiązań dla małych kuchni. Meble na wymiar projektowane są w coraz ciekawszy i różnorodny sposób, a dekoratorzy wnętrz nieustannie zaskakują nas kolejnymi inspiracjami. Mieszkańcy znacznie częściej decydują się też na otwarcie kuchni na salon lub jadalnię, co wydaje się być optymalnym rozwiązaniem dla małych, nieustawnych kuchni. Każdy kto jednak nie może lub nie chce uciec się do tego sposobu, powinien wcielić w życie kilka z powyższych propozycji.

 

Projekty ciekawych kuchni na wymiar znajdą Państwo na stronie producenta – Stellan – nowy wymiar kuchni.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki