Współcześnie związki międzynarodowe nie dziwią nikogo. Ludzie chętnie wyjeżdżają na wakacje, a kiedy wracają, okazuje się, że spotkali miłość swojego życia.

Współcześnie związki międzynarodowe nie dziwią nikogo. Ludzie chętnie wyjeżdżają na wakacje, a kiedy wracają, okazuje się, że spotkali miłość swojego życia. Szczęście i wszechogarniające uczucie spełnienia prowadzą do ślubu. Jednak nie zawsze fascynacja drugą osobą prowadzi do udanego związku na całe życie. Zdarza się, że Polak bądź Polka chce rozwieść się ze swoją drugą połówką. Jak może wyglądać rozwód z obcokrajowcem? Co warto wiedzieć na ten temat i jak podejść do sytuacji, aby wszystko poszło po Twojej myśli? Gdzie szukać skutecznej i profesjonalnej pomocy?

Rozwód z obcokrajowcem — co warto wiedzieć?

Rozwód z obcokrajowcem z pewnością nie jest łatwym ani miłym przeżyciem. Dla osoby z Polski najlepszym i najkorzystniejszym wyjściem byłoby przeprowadzić sprawę rozwodową przed rodzimym sądem, gdzie posługują się zrozumiałym i klarownym językiem. Niestety, sytuacja ta możliwa jest wyłącznie w momencie, kiedy obydwie strony mogą pochwalić się obywatelstwem polskim. Warunkiem koniecznym jest też zawarcie małżeństwa w Polsce. Są też pewne wyjątki. Rozwód w Polsce może odbyć się, jeśli małżonek jest obywatelem UE i co najmniej jedna osoba z małżeństwa ma pobyt na terenie Polski. Procedura rozwodowa w naszym kraju może się odbywać nawet bez obecności drugiej strony, co znacznie przybliża szansę otrzymania rozwodu.

Jeśli strona pozwana nie jest obywatelem UE, trzeba spełnić jeszcze więcej restrykcyjnych punktów, aby sprawa mogła toczyć się w rodzimym sądzie. 

Formalności, których trzeba dopełnić przy rozwodzie z obcokrajowcem

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, że postępowanie sądowe wiąże się z wieloma formalnościami. Jedne są łatwiejsze, inne nieco trudniejsze, jednak wszystkie są niezbędne. Do sądu potrzebne będzie potwierdzenie zawarcia małżeństwa w postaci aktów notarialnych przetłumaczonych na język polski. Najlepiej dokonać to z pomocą tłumacza przysięgłego. Jeśli w małżeństwie pojawiły się dzieci, do sądu należy przedłożyć również przetłumaczony akt urodzenia każdego z nich. Czasem zdarzają się bardzo skomplikowane sytuacje, kiedy strona pozywająca nie ma pojęcia, gdzie obecnie mieszka strona pozwana. Jest to dobra okazja do tego, by sąd powołał kuratora do reprezentowania nieobecnej strony, dzięki czemu rozwód może zostać orzeczony bez obecności pozwanego małżonka.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Pomoc prawna w tak trudnych i skomplikowanych sytuacjach jest bardzo ważna. Doskonałym wyborem wydaje się Adwokat w Europie, czyli firma składająca się z rewelacyjnych specjalistów. Są to osoby wykwalifikowane, dla których nie są straszne sprawy dotyczące spadków, odszkodowań czy rozwodów dotyczących międzynarodowych małżeństw. Adwokat w Europie to kompleksowa pomoc w najrozmaitszych postępowaniach sądowych, jak i przedsądowych. Twój przedstawiciel z tej wyjątkowej firmy może występować w Twoim imieniu zarówno w Polsce, jak i na terenie Europy czy innych krajów świata. Jeśli jesteś w kropce i nie wiesz, jak wybrnąć z trudnej sytuacji, koniecznie zdecyduj się na profesjonalną pomoc!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki