Zielnik balkonowy służy do uprawy ziół. Poza tym w ten sposób możemy zaaranżować nawet małą przestrzeń. W końcu nie ma nic lepszego, jak świeża mięta do lemoniady, lub samodzielnie wyhodowany lubczyk w zupie.

Rosnący trend na ekologiczną żywność sprawia, że dzisiaj każdy chce mieć swój własny zielnik balkonowy. Jak go wykonać? Co możemy w nim posadzić?

Jak wykonać własny zielnik balkonowy?

Do stworzenia własnego zielnika balkonowego nie trzeba wiele. Tak naprawdę wystarczy nam drewniana skrzynka, lub większa doniczka. Oczywiście nie mamy aż tyle miejsca, jak w ogrodzie. To jednak nie zmienia faktu, że w takich warunkach zioła nie wyrosną. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni rodzaj ziemi, dla ziół zwykle wybieramy mieszankę uniwersalną. Kolejny krok to odpowiedni czas na sadzenie. Zwykle rozpoczynamy je w okolicach maja, kiedy nie występują już przymrozki.

Nie bez znaczenia pozostaje również ustawienie skrzynki, lub doniczki. Powinna być skierowana w stronę południa, południowego zachodu, lub południowego wschodu. Bezwzględnie miejsce powinno być dobrze oświetlone, tak aby dostarczyć naszym ziołom odpowiednich warunków. Ciekawym rozwiązaniem są modne ostatnio mini szklarnie pozwalające na hodowlę ziół i warzyw na balkonie czy tarasie.

Co możemy zasadzić we własnym zielniku balkonowym?

Własny zielnik balkonowy pozwoli Ci unikać suszonych ziół. Przyprawy nie są oczywiście szkodliwe, natomiast te świeże będą nadawać potrawom zupełnie innego aromatu. Co możemy zasadzić na naszym balkonie? Wśród najczęściej wybieranych ziół znajdziemy: melisę, miętę, bazylię, majeranek, cząber, kolendrę, koper ogrodowy, lubczyk, pietruszkę naciową, tymianek, rozmaryn i szałwię.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z własnym zielnikiem balkonowym, to możesz zdecydować się na gotowe sadzonki. Znajdziesz je w większości sklepów ogrodniczych. Tuż przed sezonem, pojawiają się również w popularnych marketach.

Na sukces w postaci wyrośniętych ziół wpływa odpowiednia pielęgnacja. W związku z tym musisz dokładnie poznać wymagania roślin, które zasadzisz w swoim zielniku. Uniwersalne zasady dotyczą między innymi odpowiedniego nawodnienia. Pamiętaj, aby nie podlewać sadzonek w trakcie największego nasłonecznienia.

Własny zielnik balkonowy – korzyści

Co zyskasz inwestując we własny zielnik balkonowy? Przede wszystkim mnóstwo satysfakcji. Oprócz tego dostęp do świeżych i aromatycznych ziół, a także urozmaicenie przestrzeni na balkonie. Ponadto sadzenie i pielęgnacja ziół wcale nie jest skomplikowana i wymaga minimalnego zaangażowania. Trzeba również pamiętać, że część z tych roślin będzie nas chronić przed owadami.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki