Zrównoważony rozwój gospodarczy staje się coraz ważniejszy: wiele sieci supermarketów nie oferuje już plastikowych toreb, od 2021 roku słomki, waciki i inne jednorazowe produkty plastikowe są zakazane w UE, a coraz więcej zielonych start-upów opracowuje innowacyjne pomysły, aby transport publiczny w miastach był bardziej przyjazny dla środowiska, na przykład z pomocą mobilności elektrycznej.

Przykłady takie jak te, a także globalna debata klimatyczna zainicjowana przez ruch Fridays for Future, pokazują, że nasza świadomość dotycząca ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju rośnie. Dowiedz się tutaj, dlaczego jest to ważna droga i jak możesz pomóc w jej kształtowaniu dzięki specjalistycznemu know-how w zakresie zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

 

DEFINICJA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU: CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

Od lat termin "zrównoważony rozwój" jest naczelną zasadą zrównoważonego rozwoju naszego świata i ludzkości. Ale czy wiesz, że termin ten został po raz pierwszy odnotowany na piśmie około 300 lat temu? W tym czasie główny górnik Hans Carl von Carlowitz z Saksonii zażądał, aby w leśnictwie wycinano tylko tyle drewna, ile może odrosnąć w wyniku planowanego zalesiania. Postulat ten do dziś uważany jest za początek koncepcji zrównoważonego rozwoju w leśnictwie. Jeśli szukać bardziej aktualnej definicji, można znaleźć Raport Brundtland Organizacji Narodów Zjednoczonych z 1987 r. Światowa Komisja ds. Środowiska i Rozwoju zdefiniowała zrównoważony rozwój w następujący sposób: „Zrównoważony rozwój zaspokaja potrzeby obecnego pokolenia bez uszczerbku dla możliwości zaspokojenia własnych potrzeb przez przyszłe pokolenia”. Innymi słowy, zrównoważony rozwój zaspokaja potrzeby naszego pokolenia bez uszczerbku dla możliwości zaspokojenia własnych potrzeb przez przyszłe pokolenia. Jest to definicja najczęściej używana dziś, gdy mówi się o zrównoważonym rozwoju. Również powołana przez rząd niemiecki Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju podsumowuje, że zrównoważony rozwój musi uwzględniać środowisko zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i politycznego, a mówiąc o zrównoważonej działalności gospodarczej musimy: „pozostawić nienaruszoną tkankę ekologiczną, społeczną i gospodarczą dla naszych dzieci i wnuków”. Już tutaj widać więc, że oprócz aspektów ekologicznych rolę odgrywają również aspekty społeczne i polityczne - ale o tym więcej później.

 

NAJWIĘKSZE PROBLEMY W ZAKRESIE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Kiedykolwiek mówi się o zrównoważonym rozwoju, często odnosi się do konkretnych problemów, które obecnie dotykają nasze środowisko. Dlatego poniżej przedstawiam krótki przegląd tego, jakie są obecnie największe problemy dotyczące naszej planety:

  • Zanieczyszczenia - zanieczyszczenia odgrywają groźną rolę dla naszej planety. W szczególności zanieczyszczenie powietrza, na przykład spowodowane dziurą w warstwie ozonowej, może wpływać na nasze zdrowie i powodować szkody środowiskowe, takie jak zakwaszenie naszego ekosystemu. Największe źródło zanieczyszczenia powietrza? Działalność człowieka. Przemysł i transport zapewniają większość emisji, a woda i gleba są zagrożone przez odpady, olej i substancje toksyczne. Szacuje się, że każdego roku do oceanów trafia dziesięć milionów ton śmieci, głównie drobnych cząstek plastiku.
  • Emisje CO2 i zmiany klimatyczne - Jasne, zmiany klimatyczne są również na ustach wszystkich. Nic dziwnego, bo wykorzystanie węgla do produkcji energii zaburza dobrze ustalony cykl węglowy w atmosferze. Przede wszystkim spalanie paliw kopalnych prowadzi do ogromnego wzrostu emisji, które z kolei potęgują efekt cieplarniany. Ale rolę odgrywają też nasze codzienne zachowania konsumenckie. Podróże samolotem do odległych krajów, codzienna jazda samochodem do biura, czy moda w szafie, która została wyprodukowana przy użyciu materiałów chemicznych - wszystko to znacznie zwiększa emisję CO2.
  • Brak zasobów - Kolejnym problemem są nasze zasoby, z których część jest zagrożona wyczerpaniem. Ze względu na rosnącą liczbę ludności świata potrzeba oczywiście coraz więcej surowców, ale wiele z nich jest nieodnawialnych. Nie odrastają one po prostu same z siebie, jak to robiły drzewa w przeszłości w zrównoważonej gospodarce leśnej. Należą do nich na przykład woda pitna w niektórych regionach świata, ale także tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel, ropa czy gaz.

 

EKONOMIA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ - CZY ONE W OGÓLE IDĄ W PARZE?

Zrównoważony rozwój gospodarczy zajmuje się ekonomicznymi aspektami zrównoważonego rozwoju. Obejmuje to obszary ogólnego zrównoważonego rozwoju, zrównoważonego rozwoju społecznego, zrównoważonego rozwoju ekologicznego, zrównoważonych procesów biznesowych i ekonomii dobrobytu. Na pierwszy rzut oka ekonomia i zrównoważony rozwój wydają się być dwoma obszarami, które nie bardzo idą w parze. Jeśli jednak w stałym tempie będziemy uszczuplać nasze nieodnawialne zasoby, może to mieć dość krytyczne znaczenie dla podstaw gospodarki i naszych środków do życia.

Nie ma pracy na martwej planecie” - ruch Fridays for Future.

Jednocześnie rozwój gospodarczy z wystarczająco silnym wzrostem gospodarczym jest potrzebny na przykład do zmniejszenia ubóstwa oraz do napędzania badań nad energią odnawialną lub innowacyjnymi podejściami do ochrony środowiska. Ważne jest, aby gospodarka przynosiła równe korzyści wszystkim grupom społecznym i inwestowała w ochronę naszego środowiska. Zwłaszcza przedsiębiorstwa mają coraz większy wpływ na sprawy światowe dzięki globalizacji: Budują fabryki, zatrudniają setki tysięcy osób i mogą np. wspierać lokalnych dostawców. Tym bardziej więc ważne jest, aby w przyszłości firmy znacznie bardziej skupiły się na zrównoważonej strukturze. To właśnie dlatego obecnie coraz częściej dochodzi do współpracy między firmami w celu promowania zrównoważonych praktyk biznesowych - na przykład WWF współpracuje z bardzo różnymi korporacjami i producentami. Celem są tu na przykład dobrowolne systemy certyfikacji, które chronią konsumentów i motywują ich do kupowania sprawiedliwych produktów. Jednocześnie chodzi o bardziej odpowiedzialne podejście do surowców i ogólnie do środowiska ze strony firm produkcyjnych. Należy ich zachęcać do stosowania certyfikowanych surowców do swoich produktów w celu ochrony przyrody.

 

ZNACZENIE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU GOSPODARCZEGO

Systemy gospodarcze XXI wieku znalazły się pod dużą presją ze względu na niedobór zasobów, zmiany klimatyczne oraz niestabilność polityczną i gospodarczą, taką jak kryzys finansowy. Dla wielu więc zmiany gospodarcze, społeczne i środowiskowe ostatnich lat są zarówno szansą, jak i wyzwaniem. Na przykład nadal wiele osób żyje w ubóstwie i nie ma dostępu do dóbr i usług, które są dla nas powszechne, takich jak żywność, edukacja czy opieka medyczna. Zrównoważony rozwój gospodarczy może pomóc pogodzić cele społeczne, środowiskowe i gospodarcze. Może on na przykład zapewnić większe bezpieczeństwo w danym kraju lub zmniejszyć ubóstwo poprzez edukację i płacę wystarczającą na życie. Społecznie sprawiedliwy i ekologicznie uczciwy wzrost gospodarczy może zatem nastąpić tylko poprzez zrównoważony rozwój gospodarczy.

 

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ JAKO ZWYKŁE NARZĘDZIE MARKETINGOWE

Oczywiście teraz, kiedy debata na temat zrównoważonej gospodarki jest coraz bardziej intensywna, a wielu konsumentów krytycznie przygląda się zwłaszcza dużym korporacjom, każda firma chce być zrównoważona. Wiele firm ma teraz dział CSR (ang. Corporate Social Responsibility), McKinsey nazywa nawet zrównoważony rozwój jako „must-have” w badaniu opublikowanym w 2019 roku. Zrównoważony rozwój stał się więc ważnym czynnikiem sukcesu w biznesie. Ale czy ten cel rzeczywiście jest realizowany? Liczne raporty o zrównoważonym rozwoju i opublikowane eko-bilanse, które można obecnie łatwo przeglądać w Internecie, dotyczące wielu przedsiębiorstw, mówią same za siebie. Jednocześnie jednak staje się jasne, że taki raport zrównoważonego rozwoju doskonale nadaje się do zielonego marketingu.

Pozostaje pytanie: Czy dana firma tylko obiecuje, że będzie działać w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, czy też rzeczywiście żyje zrównoważonym rozwojem?

 

DLACZEGO ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ TO COŚ WIĘCEJ NIŻ TYLKO OCHRONA ŚRODOWISKA?

Wiele dużych firm utożsamia także zrównoważony rozwój z ochroną środowiska. Oczywiście, bo w minionych latach, gdy mówiono o zrównoważonym rozwoju, chodziło głównie o element ekologiczny. Zrównoważony rozwój społeczny był jednak przez długi czas w dużej mierze ignorowany. Z ekonomicznego punktu widzenia zrównoważony rozwój polega przede wszystkim na zabezpieczeniu warunków produkcji i życia. Pogląd ekologiczny z jednej strony i pogląd ekonomiczny z drugiej to dwa punkty, pomiędzy którymi rozpościera się dyskusja na temat zrównoważonego rozwoju. Wynika z tego silna i słaba trwałość. Słaby zrównoważony rozwój skupia się na ludziach i zaspokajaniu ich potrzeb. Dzięki jasnej kalkulacji kosztów i korzyści, gospodarka może się rozwijać bez konieczności uwzględniania środowiska. Z kolei silny zrównoważony rozwój polega na minimalizowaniu negatywnych skutków działalności gospodarczej. Przecież łódź rybacka na jeziorze, w którym nie ma ryb, nikomu się nie przyda - dodaje jako przykład amerykański ekolog Herman Daly. Jest to więc w znacznie większym stopniu kwestia rozważenia korzyści i efektywności ekonomicznej oraz pogodzenia tych dwóch aspektów. Przy okazji, przegląd 17 celów Organizacji Narodów Zjednoczonych, które mają na celu promowanie zrównoważonego rozwoju na całym świecie, pokazuje Państwu, które obszary należą do zrównoważonego rozwoju. Jak widać, naprawdę jest w tym coś więcej niż tylko ochrona środowiska:

  • Cel 1: Koniec z ubóstwem,
  • Cel 2: Zero głodu,
  • Cel 3: Dobre zdrowie i jakość życia,
  • Cel 4: Dobra jakość edukacji,
  • Cel 5: Równość płci,
  • Cel 6: Czysta woda i warunki sanitarne,
  • Cel 7: Czysta i dostępna energia,
  • Cel 8: Wzrost gospodarczy i godna praca,
  • Cel 9: Innowacyjność, przemysł, infrasktuktura,
  • Cel 10: Mniej nierówności,
  • Cel 11: Zrównoważone miasta i społeczość,
  • Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja,
  • Cel 13: Działania w dziedzinie klimatu,
  • Cel 14: Życie pod wodą,
  • Cel 15: Życie na lądzie,
  • Cel 16: Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje,
  • Cel 17: Partnerstwa na rzecz celów.

 

JAK MOŻESZ WŁĄCZYĆ ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ DO SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI ZAWODOWEJ

Jeśli nawet planujesz w przyszłości w pełni zorientować się na zrównoważony rozwój i rozpocząć nową pracę w tej dziedzinie, to istnieje wiele różnych branż, które stoją przed Tobą otworem. Jeśli masz wystarczająco dużo doświadczenia w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej, możesz oczywiście pracować w ochronie środowiska - ale to nie wszystko. W szczególności scena start-upów stała się w ostatnich latach jednym z prekursorów innowacyjnych i zrównoważonych pomysłów. Od firm takich jak: Bio-Lutions, które opracowują wolne od tworzyw sztucznych opakowania dla wszystkich produktów, poprzez koncepcje takie jak share, gdzie zakup butelki wody tutaj w Niemczech automatycznie finansuje dzień czystej wody pitnej w krajach rozwijających się, aż po podejście takie jak: The Ocean Cleanup, które ma na celu pozbycie się mikroplastików z oceanów za pomocą najbardziej dziwacznych technologii - to wszystko jest tutaj. Oczywiście jest też sam przemysł energetyczny, w którym można rozpocząć pracę na przykład przy energii odnawialnej - jak również w sektorze edukacji, aby dalej promować edukację na temat zrównoważonego rozwoju energetycznego i odpowiedzialności społecznej. A przemysł turystyczny jest również bardzo ważny dla naszej zielonej gospodarki, ponieważ może prowadzić do zwiększenia zatrudnienia, zwłaszcza w krajach rozwijających się, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia ubóstwa. Również w tym przypadku zawsze potrzebni są eksperci, którzy potraktują turystykę jako metodę zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Źródło: https://www.biotrendy.pl/

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki