Łazienka to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w całym domu. To miejsce, w którym dbamy o nasz wygląd oraz higienę, dlatego ważne jest właściwe urządzenie łazienki oraz wybór odpowiednich dodatków i mebli. Dywaniki łazienkowe są bardzo przydatne i często stanowią dodatkowy element dekoracyjny. Najważniejsze jednak, że gwarantują ciepłe i miękkie podłoże dla stóp, gdy wychodzimy z kąpieli. Kluczowa kwestia, o której nie możemy zapominać, to regularne czyszczenie dywaników łazienkowych, któremu poświęcimy ten artykuł.

W jaki sposób należy prać dywaniki łazienkowe?

Łazienka wymaga częstych porządków, gdyż duża wilgotność powietrza, występujące wszędzie bakterie, naskórek, włosy i inne zarazki sprawiają, że żyje tam wiele mikroorganizmów, które są groźne dla naszego zdrowia i jednocześnie są bardzo niehigieniczne. Problemem w łazience jest również brak świeżego powietrza – dotyczy to przede wszystkim mieszkań w blokach. Ciepło i wilgoć prowadzą do szybkiego rozwoju bakterii, pasożytów oraz grzybów. Aby tego uniknąć, trzeba regularnie myć pomieszczenie oraz prać dywaniki łazienkowe.

Pranie dywaników łazienkowych powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Inne wymagania ma bawełna, a zupełnie inną temperaturę i sposób czyszczenia dedykuje się tworzywom sztucznym. Najbardziej wymagające są modele wzbogacone w matę antypoślizgową. Jest ona cennym dodatkiem, gdyż chroni przed upadkiem, ale jednocześnie ma spore wymagania odnośnie do prania.

Dywaniki łazienkowe bawełniane należy czyścić z wykorzystaniem tradycyjnych środków piorących. Optymalna temperatura prania to 40 stopni C, chociaż dywanik nie powinien zniszczyć się, nawet kiedy ustawimy wyższą temperaturę. 60 stopni C pozwoli pozbyć się wszystkich bakterii i zarazków. Kiedy dywanik ma przymocowaną matę antypoślizgową, włóż do pralki także ręczniki – ryzyko odklejenia jest minimalne.

 Z kolei dywaniki łazienkowe uszyte z tworzyw sztucznych powinny być prane w zimnej wodzie – najlepiej ręcznie, bez nadmiernego szorowania i wyrzynania. Dobrym rozwiązaniem jest używanie specjalistycznych pianek albo szamponów, które można nabyć w każdym markecie. Nie należy suszyć dywaników w elektrycznych suszarkach bądź na kaloryferach, gdyż temperatura przyczyni się to do odklejenia warstwy antypoślizgowej. Znacznie lepiej jest umieścić je na podwórku.

Pranie dywaników powinno odbywać się minimum raz na dwa tygodnie. Jednak po każdej kąpieli czy prysznicu należy je umieścić na balkonie bądź podwórku, żeby szybciej wyschły. Usunięcie wilgoci pozwala zabezpieczyć przed brzydkim zapachem i rozwojem mikroorganizmów.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki