Echo serca  to potoczna nazwa echokardiografii, czyli badania ultrasonografem. Diagnostyka obrazowa pozwala bezinwazyjnie uwidocznić  struktury serca i dużych naczyń krwionośnych, a także uzyskać informacje na temat przepływu krwi. Dzięki temu można zaobserwować wady w budowie anatomicznej mięśnia sercowego, sprawdzić jego funkcjonowanie – kurczliwość, relaksację i działanie zastawek. Kiedy wykonuje się to badanie i jak przebiega?

 

Co to jest echo serca?

Echokardiografia wykorzystuje fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 1 do 10 MHz, które odbijając się od badanych struktur, tworzą na monitorze obraz. UKG jest bezpieczne. Pozwala uwidocznić przekrój mięśnia sercowego, na którym widoczne są blizny po zawałach serca, jak również powikłania po grypie. Ultrasonograf pomaga wykryć nieprawidłowości w obrębie aorty, tętniaki, a także wady w zastawkach i przepływach krwi.

Wskazania do wykonania echa serca

Badanie może być wykonana na skierowanie lekarza rodzinnego lub kardiologa w przypadku podejrzenia nieprawidłowości pracy mięśnia sercowego.  Wskazaniem do wykonania echokardiografii są stany nagłego, złego samopoczucie, duszności, kołatanie serca. EKG wykonuje się, gdy istnieją objawy sugerujące choroby kardiologiczne, a także u osób, które przeszły atak serca, mają wrodzone wady serca, chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, zatorowość płucną, zapalenia wsierdzia, a także u pacjentów, u których wystąpiły powikłania po lekach kardiotoksycznych. Przeprowadzane jest też u zdrowych osób w formie profilaktyki, u sportowców przygotowujących się do wyczerpujących treningów.

Echo Serca u dzieci

Nieprawidłowa praca serca może być wykryta podczas rutynowego osłuchiwania stetoskopem. Zaburzenia w postaci dodatkowych szmerów są wskazaniem do skierowania dziecka na badanie EKG. Innymi objawami, które uruchamiają dalszą diagnostykę, są duszności, omdlenia, szybkie męczenie się, sinienie, zawroty głowy. Nie zawsze szmery muszą mieć podłoże patologiczne.

Przygotowanie i przebieg badania

Do echa serca nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą wcześniejsze badanie, jeśli takie miało miejsce. Do przezklatkowego UKG nie trzeba być na czczo ani przestrzegać żadnej diety, nie niesie ono też żadnych powikłań. W czasie wykonywania procedury diagnostycznej  pacjent leży płasko na plecach lub na lewym boku. Lekarz przesuwa głowicę urządzenia po klatce piersiowej badanego, na którą naniesiony jest żel. Obraz serca wyświetlany jest w czasie rzeczywistym. Cały proces nie jest to nieprzyjemny i trwa kilka minut.

Osobom z otyłością, które mają BMI wyższe niż 35, a także z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc zalecane jest wykonanie badania przez przełyk. Przezklatkowe EKG jest utrudnione i może nie dawać precyzyjnych wyników przez grubość tkanki tłuszczowej, blisko ustawione żebra lub objętość płuc w przypadku rozedmy.

W czasie EKG oceniane są przez lekarza takie parametry jak grubość ścian komór sercowych, budowa zastawek, sprawdzany jest przekrój światła dużych naczyń krwionośnych, uwidaczniane są ewentualne blizny i zwapnienia. Lekarz oblicza i interpretuje wynik ciśnienia w przedsionkach. Sprawdzana jest również frakcja wyrzutowa serca. Na wyniki badania nie trzeba czekać, opis przygotowywany jest bezpośrednio po badaniu.

Artykuł powstał we współpracy z kardiolog-kielce.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki