Czym właściwie jest sprężarka śrubowa bezolejowa? Warto poznać jej działanie i zastosowanie przed decyzją o zakupie. To urządzenie jest niezwykle przydatne w licznych przemysłach. Dlaczego niektórzy decydują się na ten typ kompresora?

Czym jest sprężarka śrubowa bezolejowa?

Sprężarka śrubowa bezolejowa to rodzaj urządzenia generujący sprężone powietrze. Sprężarki powietrza możemy podzielić na śrubowe, tłokowe i łopatkowe oraz olejowe lub bezolejowe. Pierwszy podział dotyczy modułu, który odpowiedzialny jest za proces sprężania. Może być to tłok, śruby lub łopatki. Każde z urządzeń będzie miało inną wydajność i czas eksploatacji.

Rozdzielenie ich na urządzenia olejowe lub bezolejowe dotyczy wykorzystania oleju w sprężarce. Niektóre moduły potrzebują jego wtrysku, by poprawnie funkcjonować. W modelach bezolejowych tłoki, śruby bądź łopatki są skonstruowane z materiałów, które tego nie wymagają. To z powodu ich niskiego współczynnika tarcia.

Sprężarka śrubowa bezolejowa jest więc skonstruowana z modułu śrubowego, który nie wymaga użycia oleju. Zanim poznamy liczne zastosowania takich kompresorów, warto przeczytać o ich działaniu. To pozwoli zrozumieć dlaczego w niektórych branżach są tak użyteczne.

Jak działa sprężarka śrubowa bezolejowa?

Pierwszym etapem jest zasysanie powietrza przez specjalny filtr. Sprężarka śrubowa bezolejowa z racji swojej budowy będzie produkować powietrze o niższym ciśnieniu od olejowych urządzeń. Z tego powodu część z nich posiada podwójne moduły odpowiedzialne za sprężanie. Kolejnym etapem jest przepływ przez bloki, gdzie dochodzi do podwyższenia ciśnienia.

W międzyczasie pracują elementy obniżające temperaturę i redukujące hałas. Warto zaznaczyć, że urządzenia wyposażone są w zawory bezpieczeństwa. W razie przekroczenia maksymalnej wysokości ciśnienia zawór otworzy się i zapobiegnie rozerwaniu zbiornika.

Sprężarka śrubowa bezolejowa jest o wiele mniej wydajna od olejowej. Działa wolniej, a jej serwis jest o wiele bardziej skomplikowany. Co więc przemawia za jej wyborem? Przede wszystkim brak nawet najmniejszej zawartości oleju w sprężonym powietrzu.

Sprężarka śrubowa bezolejowa — gdzie znajdzie zastosowanie?

Sprężarka śrubowa bezolejowa produkuje pozbawione oleju sprężone powietrze. Wiąże się z tym wyższa higiena pracy. Powietrze o takiej czystości jest więc wykorzystywane w branżach, które tego wymagają. Gdzie najczęściej znajdziemy sprężarki śrubowe bezolejowe?

Branża farmaceutyczna

Sterylność to podstawa w branży farmaceutycznej. Wykorzystanie sprężarek olejowych byłoby sporym jej naruszeniem. Z tego powodu wydajność urządzenia nie jest tak istotna, jak czystość powietrza. Choćby śladowe ilości oleju w powietrzu skutkowałyby niedopuszczeniem produktów do sprzedaży. To samo dotyczy zmiany poziomu wilgotności czy temperatury.

Gdzie konkretnie sprawdzi się sprężarka śrubowa bezolejowa? Przede wszystkim w produkcji leków. Olej zawarty w sprężonym powietrzu doprowadziłby np. do pękania kapsułek. Takie urządzenia służą również do czyszczenia, pakowania i transportu sypkich produktów.

Branża medyczna

W tym przypadku olej w sprężonym powietrzu mógłby grozić nie tylko naszemu zdrowiu — nawet i życiu. Dlaczego? Sprężarka śrubowa bezolejowa w szpitalach czy innych placówkach medycznych napędza wiele urządzeń. Są to między innymi respiratory czy urządzenia chirurgiczne. Korzystają z nich również dentyści i stomatolodzy.

Branża spożywcza

W produkcji spożywczej w żadnym wypadku nie możemy mieć styczności z olejem. W tym przypadku sterylność również ma duże znaczenie. Nie możemy pozwolić na kontakt z takimi substancjami, nawet w niewielkiej ilości.

Jak w branży farmaceutycznej — sprężarka śrubowa bezolejowa będzie odpowiadać za transport sypkich materiałów. Należy pamiętać też o pakowaniu próżniowym, suszeniu, homogenizacji, rozpylaniu i fermentacji. Sprężone powietrze wykorzystuje się też przy rozdrabnianiu, spulchnianiu, drylowaniu, siekaniu i fluidyzacji. Jest tego wiele — dlatego branża spożywcza potrzebuje najlepszych sprężarek bezolejowych.

Branża elektroniczna

Produkcja i czyszczenie elektroniki nie byłoby możliwe z olejem zawartym w sprężonym powietrzu. Doprowadziłoby to do trwałego uszkodzenia produktów. Sprężarka śrubowa bezolejowa posłuży również do obsługi maszyn i transportu.

Pozostałe branże

Gdzie jeszcze spotkamy sprężarki śrubowe bezolejowe? Często wykorzystuje się je w laboratoriach, kosmetyce czy w przemyśle papierniczym i chemicznym. W przemyśle naftowym i gazowym podnoszą poziom bezpieczeństwa. W przemyśle tekstylnym zapewniają redukcję odpadów i lepszą jakość tkanin.

Dodatkowe zalety sprężarki śrubowej bezolejowej

Dzięki modułom śrubowym praca tego urządzenia nie wymaga długich przerw technicznych. Bezolejowy typ kompresora sprawia, że nasze powietrze jest pozbawione zanieczyszczeń. Co jeszcze przemawia za śrubową sprężarką olejową?

  • mobilność — takie maszyny zdecydowanie łatwiej przetransportować. Te modele są znacznie lżejsze i mniejsze;
  • łatwa obsługa — budowa sprężarek śrubowych bezolejowych jest prosta. Bez problemu obsłużymy taki kompresor. Właśnie dlatego decydują się na nie osoby, które korzystają z nich w domu;
  • ekologia — bezolejowe sprężarki śrubowe nie emitują szkodliwych cząsteczek. Decydując się na ich zakup, wspomagamy ochronę środowiska;
  • ograniczenie konserwacji — olejowe urządzenia wymagają systematycznych przeglądów i regularnej wymiany oleju. W przypadku kompresorów wyposażonych w moduł o niskim tarciu nie musimy się tym martwić;
  • energooszczędność — wytwarzanie gazu o wysokim ciśnieniu przez sprężarkę śrubową bezolejową wykorzystuje mniej energii.

Czyste sprężone powietrze nie jest tak istotne, kiedy pompujemy koła naszego samochodu. Do zakupu sprężarki śrubowej bezolejowej przekonują jednak przede wszystkim jej niewielkie gabaryty i prosta obsługa maszyny. Osoby dbające o środowisko cenią sobie ich ekologiczny charakter. Warto więc wziąć pod uwagę zakup sprężarki śrubowej bezolejowej — nie tylko w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym, ale również do użytku domowego.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki