Czasami nastolatek bardzo chce jechać na obóz z rówieśnikami, ale rodzice mają obiekcje i pełno obaw. To zupełnie normalne – każdy rodzic zastanawia się, czy jego pociecha jest gotowa na tego rodzaju samodzielny wyjazd i obawia się o jej bezpieczeństwo. Jednak lęki te są nieuzasadnione.

Czy dziecko na pewno jest gotowe na wyjazd?

To zdecydowanie największa obawa rodziców przed wysłaniem dzieci na obóz czy kolonie. W końcu takie wakacje wymagają większej samodzielności i przebywania z daleka od rodziców, domu i znajomego otoczenia. A to może być spore wyzwanie dla niektórych nastolatków.

Gotowość na wyjazd bez rodziców to kwestia indywidualna. Nie ma magicznej granicy wieku, za którą każde dziecko świetnie sobie poradzi. Jednak zdecydowana większość nastolatków jest gotowa na taki wyjazd. Aby mieć pewność, warto zastanowić się, jak dziecko radzi sobie z podstawowymi pracami, jak przygotowanie sobie kanapek czy ścielenie łóżka. Warto także przygotować je na ewentualne trudności, porozmawiać o sytuacjach, które mogą się przydarzyć, zapewnić, że może ufać opiekunom. Rozmowa z dzieckiem uspokoi i je, i rodziców.

Szczególne obawy mają rodzice dzieci nieśmiałych i wycofanych. Obozy młodzieżowe to świetna okazja dla nieśmiałych nastolatków na nawiązanie nowych relacji, otwarcie się i znalezienie nowych przyjaciół. W końcu tam wszyscy są w nowej sytuacji i czują się niepewnie. Bez problemu znajdzie się ktoś, z kim będzie można porozmawiać.

Czy dziecko jest bezpieczne na obozie młodzieżowym?

Rodzice mają także wątpliwości, czy dziecko będzie bezpieczne podczas wakacyjnego wyjazdu. Aby się uspokoić, warto sprawdzić organizatora, poczytać opinie, porozmawiać z opiekunami. Łatwo można sprawdzić, czy faktycznie organizator dopełnia wszelkich wymagań. Warto także sprawdzić, czy istnieje możliwości kontaktu  wychowawcą i czy istnieją jakieś zasady co do możliwości dzwonienia do dziecka.

Obozy młodzieżowe powinny być zorganizowane z ogromną starannością i poszanowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Nad dziećmi musi czuwać doświadczona i wykwalifikowana kadra – wszyscy wychowawcy powinni mieć odpowiednie wykształcenie. Warto także sprawdzić, czy organizator wykupił ubezpieczenie i czy dzieci są objęte polisą. Po sprawdzeniu tych elementów możesz spać spokojnie.

Czy dziecko będzie się na pewno dobrze bawić?

Od razu możemy zaręczyć, że tak! Co więcej, jest także duże prawdopodobieństwo, że wiele się nauczy. I nie chodzi tutaj tylko o samodzielność czy umiejętność pracy w grupie rówieśników. Obozy młodzieżowe nierzadko są tematyczne, a obok atrakcji pojawiają się także zajęcia rozwijające umiejętności i pasje dzieciaków.

Jeśli masz wątpliwości, czy spacery po górach, przebywanie na plaży albo zwiedzanie będzie dla twojego dziecka ciekawe, wybierz obóz tematyczny. Jest ich bardzo wiele: z nauką jazdy konnej, gitarowy, językowy, matematyczny, z zajęciami z programowania lub robotyki, matematyczny. Z pewnością znajdziecie coś, co będzie interesowało twojego nastolatka.