Giętarka do blachy jest jednym z podstawowych narzędzi w każdym większym zakładzie zajmującym się obróbką lub produkcją wyrobów z metalu. Maszyna pozwala na wykonywanie precyzyjnych zagięć pod dowolnym kątem. Co najważniejsze – bez użycia większej siły.

Precyzyjne gięcie dla każdego

Nie trzeba kupować specjalistycznych, bardzo drogich maszyn w pełni zautomatyzowanych, aby uzyskiwać rewelacyjne efekty przy obróbce metalu. Giętarka do blachy jest tutaj najlepszym przykładem. Urządzenie tego rodzaju może występować w wersji manualnej bądź hydraulicznej, ale już podstawowy wariant to produkt z najwyższej półki jeśli chodzi o jakość.

Manualna giętarka do blachy pozwala wygodnie i dokładnie obrabiać arkusze o grubości do 2mm. Całością procesu zarządza operator, który może liczyć także na pomoc – w postaci np. opcjonalnego, pneumatycznego wspomagania czy przyrządy pomiarowe niezbędne przy weryfikacji poprawności umiejscowienia materiału do obróbki.

Do czego używa się giętarki do blachy?

Obróbka poprzez zginanie jest jedną z najpopularniejszych metod kształtowania elementów. Giętarka do blachy pozwala zamienić zwykły arkusz blachy w gotowy produkt – którym może być np. element innej maszyny lub samodzielny wyrób. W ten sposób produkuje się chociażby listwy, metalowe podzespoły maszyn i urządzeń – w tym samochodów.

Prasa krawędziowa bywa stosowana także do nadawania ostatecznego kształtu już wytworzonym przedmiotom. Giętarką można wykonać obramowania i ranty nadające sztywności konstrukcji.

Rodzaje giętarek do blachy

Podstawowy typ maszyny to wersja manualna, sterowana ręcznie przez operatora. To najtańsza opcja, ale posiadające wiele zalet. Przede wszystkim, niewielki koszt pozwala na stosowanie prasy w mniejszych warsztatach czy firmach. Ponadto, giętarka do blachy obsługiwana ręcznie bywa szybsza niż znacznie większe modele hydrauliczne. A to przekłada się na wydajność, co ma kluczowe znacznie dla większości przedsiębiorstw.

Ręczna giętarka ma wystarczającą moc, by móc obrabiać blachę o grubości nawet 2 milimetrów. Do większych i bardziej wymagających prac stosuje się modele ze wspomaganiem pneumatycznym.

Hydrauliczna prasa krawędziowa to urządzenie dysponujące sporym potencjałem – dość powiedzieć, że najmocniejsze modele są w stanie giąć arkusz blachy o grubości nawet 8mm i to na długości przekraczające 2 metry. To już nie przelewki, bo maszyna jest naprawdę imponująca także pod względem rozmiarów. Masa – ponad 6 ton i sterowanie za pośrednictwem komputera. Takie wyposażenie znajdziemy w dużych firmach produkcyjnych, w których kluczowe znaczenie ma szybkość obróbki najgrubszych materiałów.

Nowoczesność przejawia się także w komforcie operatora – większość operacji można wykonać z poziomu elektronicznego interfejsu sterującego. Maszyna może wykonywać wgrane wcześniej skomplikowane programy kompleksowego składania, ograniczając fizyczny udział człowieka do minimum.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki