Biżuteria jest modnym dodatkiem do stylizacji, który jest stosowany od tysięcy lat. Metalowe błyskotki przyciągają wzrok i nadają stylizacji niepowtarzalnego charakteru. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie biżuteria stanowi kropkę nad i, która sprawia, że stylizacja ma to coś. Jednak nawet najwyższej jakości biżuteria nie jest odporna na działanie czasu i innych czynników zewnętrznych. Dlatego o biżuterie bez wątpienia trzeba odpowiednio dbać.

Po pierwsze, uważaj by nie narazić biżuterii na uszkodzenia

Po pierwsze, warto pamiętać o tym, żeby ściągać biżuterię wtedy, gdy jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Dlatego warto ściągnąć biżuterię podczas prac fizycznych, podczas snu lub podczas kąpieli. Poza tym, trzeba starać się unikać kontaktu biżuterii z detergentami, które mogą ją osłabić. Dlatego np. podczas nakładania kosmetyków lub podczas ręcznego zmywania lub prania lepiej upewnić się, że biżuteria nie jest narażona na kontakt z detergentami. 

Regularne czyszczenie biżuterii oraz umiejętne przechowywanie to podstawa

Naszym zdaniem podstawa dbania o biżuterię to regularne przecieranie wilgotną szmatką. Jak wiadomo, biżuteria tak samo jak każdy inny przedmiot jest narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia (przede wszystkim na kurz) a dodatkowo czasami dochodzi do utlenienia lub odbarwienia.

Raczej nie rekomendujemy stosowania zbyt mocnych preparatów. Czasami eksperci zajmujący się biżuterią poza wilgotną szmatką rekomendują zastosowanie środku czyszczącego (np. pasty do zębów lub sody oczyszczonej). Zgodnie z tym co pisze nie jeden magazyn o biżuterii rzeczywiście tego typu metody mogą być skuteczne jednak trzeba zachować odpowiednią ostrożność, żeby nie doszło do uszkodzenia lub wybielenia wierzchniej warstwy na biżuterii. W szczególności podwyższoną ostrożność trzeba zachować przy biżuterii posrebrzanej lub pozłacanej. Tego rodzaju biżuterii nie można zanurzać w roztworach czyszczących, gdyż może to być przyczyną zmatowienia lub zaciemniania. Dlatego rekomendujemy ograniczenie się do wilgotnej szmatki a w razie poważnych problemów można udać się do jubilera i zapytać się go o profesjonalną pomoc.

Ponadto, trzeba zwrócić uwagę na to w jaki sposób biżuteria powinna być przechowywana. Należy pilnować, by biżuteria była przechowywana w pudełeczku lub w szkatułce a nie na wierzchu. W przypadku dłużej nienoszonej biżuterii warto pomyśleć o owinięciu biżuterii miękką tkaniną (np. chusteczką higieniczną). Prawidłowe przechowywanie biżuterii pozwala nieco ograniczyć utlenianie się biżuterii co niestety czasami zdarza się w przypadku wyrobów o niskiej jakości.

Z reguły przy zakupie biżuterii powinna być dołączona informacja o tym w jaki sposób ją przechowywać. Poza tym, można się dopytać sprzedawcy jak powinno wyglądać prawidłowo wykonane dbanie o biżuterię, którą zakupiliśmy.

Źródło zdjęcia:

Kwangmoozaa / Shutterstock.com