Niepłacenie alimentów to nie tylko naganne zachowanie zobowiązanego do takich świadczeń, ale przy spełnieniu pewnych przesłanek jest to także przestępstwo.

Czym jest obowiązek alimentacyjny?

Art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego definiuje obowiązek alimentacyjny jako obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby również środków wychowania, obciążający krewnych w linii prostej (głównie rodziców) oraz rodzeństwo. Poza naruszeniem poprzez niepłacenie alimentów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, niealimentacja może naruszać także Kodeks karny, który w art. 209 kk wskazuje, że karze podlega osoba, która uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego.

Kiedy niealimentacja staje się przestępstwem?

Kiedy uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego staje się przestępstwem karanym przez Kodeks karny? Wtedy, kiedy sprawca uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego, choć nie istnieją obiektywne przeszkody do wywiązania się z niego, np. sprawca nie chce płacić albo lekceważy obowiązek płacenia alimentów.

Wobec tego, nie będzie przestępstwem sytuacja, kiedy to osoba nie płaci alimentów np. wskutek zapadnięcia na ciężką chorobę uniemożliwiającą pracę zarobkową.

Co grozi za niepłacenie alimentów?

Jeśli zaległość z tytułu alimentów ustalonych wyrokiem sądu, ugodą czy podobną umową, równa się kwocie co najmniej 3 miesięcy świadczeń okresowych lub ma miejsce 3-miesięczne opóźnienie w zapłacie świadczeń innych niż okresowe, sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Surowiej karana jest sytuacja, gdy sprawca naraża osobę uprawnioną do alimentów na brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych - wówczas kara pozbawienia wolności wynosi do 2 lat.

Uporczywa niealimentacja jest czynem ściganym na wniosek, chyba że pokrzywdzonej osobie uprawnionej do alimentów przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, wtedy ściganie odbywa się z urzędu.

Nie podlega się karze, jeśli nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiszczone zostaną w całości zaległe alimenty.

Adwokat - jak może pomóc?

Przestępstwo niealimentacji to poważne oskarżenie, które warto skonsultować z doświadczonym w tego rodzaju sprawach prawnikiem, w których prawo karne i rodzinne w widoczny sposób się przenikają. Również osoby, które są uprawnione do tego rodzaju świadczeń, powinny zasięgnąć rady prawnika, w celu podjęcia jak najkorzystniejszych kroków w związku z uchylaniem się przez zobowiązanego od płacenia alimentów.

Materiał partnera: Adwokat Wodzisław Śląski

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki