Podróżowanie kamperem daje dużą swobodę w doborze kierunku i sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Wbrew pozorom karawaning nie należy do najtańszych form turystyki. Na jakie wydatki trzeba się przygotować, wybierając się na wakacje kamperem?

Kupno własnego kampera lub przerabianie samochodów na turystyczne

Wczasy kamperem można zorganizować na kilka sposobów – kupując własny pojazd, przerabiając już posiadane auto na kempingowe lub korzystając z usług wypożyczalni kamperów.

Dobrze wyposażony, nowy samochód kosztuje od 200 do nawet 500 tysięcy złotych. Kupno używanego kampera to mniejszy wydatek, lecz dobrze utrzymane i sprawne pojazdy długo utrzymują wcześniejsze ceny. Najtańsze auta zazwyczaj wymagają wielu napraw i sporych inwestycji, by nadawały się do użytku. Przerobienie samochodu na pojazd kempingowy również wymaga dużych nakładów finansowych, szczególnie gdy zleci się wykonanie modyfikacji  specjalistom.

Wynajem kamperów – ile to kosztuje?

Jak prezentują się koszty wynajmu kamperów? W wysokim sezonie trzeba przygotować się na wydatek rzędu od 600 do nawet 1000 złotych za każdy dzień. Cena zależy od standardu i wyposażenia pojazdu oraz oferty danej wypożyczalni kamperów. Koszty spadają poza szczytem sezonu.

Pojazdy przygotowane do tego, wy wyruszyć w wymarzoną podróż kamperem, można zarezerwować na stronie https://kampery-klf24.pl. Za dobę wypożyczenia w sezonie niskim trzeba zapłacić 495 złotych, w sezonie średnim 595 złotych oraz 695 złotych w sezonie wysokim.

Cena za wynajem to niejedyny wydatek związany z wypożyczeniem pojazdu. Najczęściej trzeba uiścić też opłatę serwisową przed wyjazdem w trasę. To koszt rzędu 295-400 złotych. W ramach opłaty uzyskuje się chemię do toalety i papier toaletowy, dokładne przygotowanie pojazdu do drogi, parking dla własnego samochodu, napełniony zbiornik z wodą, butlę gazową oraz gruntowne przeszkolenie z obsługi kampera. Ponadto trzeba wnieść kaucję w wysokości 5-7 tysięcy złotych. Za usługi dodatkowe lub niewywiązanie się z umowy trzeba dodatkowo zapłacić, co określa regulamin. Dostępne są również pakiety zwalniające z obowiązku umycia i posprzątania kampera, zatankowania go czy opróżnienia toalety chemicznej po zakończeniu wynajmu.

Opłaty za pobyt na kempingu

Kempingi w poszczególnych krajach różnią się standardem i cenami. Im więcej udogodnień, tym więcej trzeba zapłacić. W Polsce nocleg na kempingu to zazwyczaj 10-20 złotych za osobę lub 15-100 złotych za całą załogę kampera. Za podłączenie do prądu płaci się 5-15 złotych. W Skandynawii ceny za pobyt na kempingu to 20-40 euro za dobę (za cały kamper), 20-80 euro we Włoszech, 15-50 euro w Niemczech i 20-65 euro w Chorwacji. Koszt podróży kamperem zdecydowanie obniży nocowanie na dziko.

Benzyna, opłaty drogowe i jedzenie

Wakacje w trasie wiążą się ze sporymi wydatkami na benzynę – to cena za zwiększoną mobilność i urozmaicanie planu zwiedzania. Zależą od planu i kraju, który chce się zwiedzić. Ponadto podróż kamperem wymaga uiszczania opłat drogowych. Ich wysokość także jest dość zróżnicowana. Wydatki na jedzenie zależą przede wszystkim od tego, ile się je, czy zabrało się własny prowiant i czy gotuje się samemu. Wizyty w restauracjach i uleganie zachciankom podwyższy koszt wakacji kamperem. Warto więc przeanalizować swoje finansowe możliwości i do nich dopasować plan posiłków.

Niezależność, jaką zapewnia podróż kamperem, ma swoją cenę. Koszty wakacyjnego wyjazdu domem na kółkach z łatwością zrównają się z tymi ponoszonymi w ramach zorganizowanych wycieczek i nocowania w hotelu. Niekiedy mogą nawet je przekraczać. Warto jednak wiedzieć, że podróż kamperem to najtańszy sposób na zwiedzanie drogich krajów skandynawskich. Ponadto wakacje w trasie są świetną przygodą, której pod względem swobody zwiedzania nie dorównują żadne inne formy turystyki.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki