Własne mieszkanie to marzenie i cel życiowy wielu Polaków. Dlatego decyzja o jego wyborze powinna zostać dokładnie przemyślana. Dziś prezentujemy kilka najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę.

Lokalizacja

Nie jest tajemnicą, że mieszkania na obrzeżach miast są zwykłe tańsze niż te zlokalizowane w centrum. Osoby, którym zależy na budżecie powinny szukać złotego środka. Znaczna odległość od centrum aglomeracji nie musi oznaczać dłuższych dojazdów. Wybierając wymarzone mieszkanie warto kierować się rozwiązaniami komunikacyjnymi w okolicy. Obwodnica, szybki tramwaj lub planowane w najbliższej przyszłości rozwiązania komunikacyjne to wystarczający argument, aby zamieszkać na spokojnych przedmieściach, a jednocześnie nie rezygnować z wygodnego dojazdu do pracy, obiektów kulturalnych czy miejsce rozrywki.

Lokalizacja to również najbliższe sąsiedztwo. Dla wielu z nas wymarzone mieszkanie powinno być usytuowane w przyjaznej okolicy, jak na przykład pełne zieleni inwestycje proponowane przez Euro Styl w Gdańsku: https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html.

Rozkład mieszkania

Nie mniej istotny jest rozkład mieszkania. To kwestia indywidualna. Jedni z nas lepiej czują się w salonie połączonym z kuchnią, inni preferują osobne pomieszczenia. Najważniejsze, by wybierając wymarzone mieszkanie kierować się własnym stylem życia i myśleć o przyszłości. Jeśli w ciągu najbliższych lat planujemy powiększenie rodziny, warto zadbać o lokum z dodatkowym pokojem.

Nasłonecznienie

Współczesne budynki mieszkaniowe najczęściej dysponują oknami wychodzącymi na wszystkie cztery strony świata. Pod względem nasłonecznienia największym powodzeniem cieszą się z reguły mieszkania z oknami wychodzącymi na zachód. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli cenimy stały dostęp dużej dawki promieni słonecznych. Z drugiej strony, takie mieszkanie może latem bardzo mocno się nagrzewać, natomiast okna na wschód oznaczają pobudkę w pełnym słońcu i mniej intensywne pod tym względem popołudnia.

Rynek pierwotny lub wtórny

Do rozważenia pozostaje jeszcze kwestia – rynek pierwotny czy wtórny? Drugie rozwiązanie ma swoje zalety, do których należy elastyczna negocjacja ceny czy możliwość dokładnego przejrzenia się okolicy. Nieprzypadkowo jednak większym powodzeniem cieszą się nieruchomości na rynku pierwotnym. Nowy właściciel może je samodzielnie wykończyć, nie musi zmagać się z remontami, zwykłe ma do czynienia z lepszą infrastrukturą, a sam rynek pierwotny daje większy wybór.

Szukając wymarzonego mieszkania, warto zapoznać się także z opiniami na temat dewelopera, rozważać zalety mieszkania na konkretnej kondygnacji i pomyśleć o wzroście wartości nieruchomości w ciągu kolejnych lat.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki