Podział działki wymaga szeregu działań formalnych. Po złożeniu wniosku o podział nieruchomości i uzyskaniu pozytywnej opinii dotyczącej tego typu prac, przystąpić należy do prac kartograficzno-geodezyjnych. Dopiero one pozwolą na uzyskanie pozytywnej decyzji wójta dotyczącej podziału nieruchomości.

  1. Co trzeba zrobić, aby móc podzielić działkę?
  2. Co powinien zawierać operat?

Co trzeba zrobić, aby móc podzielić działkę?

Po uzyskaniu pozytywnej opinii dotyczącej możliwości podziału nieruchomości do pracy przystępuje geodeta. Zarówno w Błoniach, Ożarowie Mazowieckim czy też Starych Babicach prace te oparte są o dokładnie te same zasady. nie ma znaczenia, czy geodeta pracuje w Pruszkowie czy w Ożarowie. Do jego podstawowych zadań należy złożenie zgłoszenia do Powiatowego Ośrodka Geodezyjnego i Kartograficznego (odpowiedniego dla danej nieruchomości) prac geodezyjnych. Na tej podstawie dokonuje się zarejestrowanie zgłoszenia o pracach związanych z podziałem nieruchomości. Geodeta następnie bada stan prawny nieruchomości. Chodzi tutaj przede wszystkim o analizę danych zawartych w księdze wieczystej, ewentualnych dodatkowych dokumentów w niej uwzględnionych oraz tych zawartych w katastrze nieruchomości. Dopiero po tych wstępnych praca geodeta przyjmuje granic nieruchomości, która podlega podziałowi według stanu prawnego lub  stanu ujawnionego na podstawie informacji zawartych w katastrze nieruchomości.

Co powinien zawierać operat?

Specjaliści z ergopomiar.pl zwracają uwagę, że przyjmując pracę geodety z Starych Babic czy Ożarowa, warto zawsze upewnić się, czy operat podziału nieruchomości zawiera wszystkie niezbędne dokumenty. Istotne są przede wszystkim załączniki, w których powinna znaleźć się mapa z podziałem projektu, protokół z przyjęcia granic nieruchomości, niezbędny jest również wykaz zmian gruntowych, a także wykaz synchronizacyjny (potrzebny w przypadku, gdy  oznaczenie działek w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej). W mapie podziału powinny znaleźć się: nazwa jednostki ewidencyjnej, adres nieruchomości, skala mapy, granice nieruchomości, odpowiednie oznaczenia podlegające podziałowi według danych z katastru, księgi wieczystej lub innych dokumentów. Treść protokół przyjęcia granic nieruchomości powinna zostać sporządzona przez geodetę zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 roku w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (art. 7). Warto dopilnować tych wszystkich formalności, aby podział działki został pozytywnie przyjęty przez władze gminy.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki