Nic nie tworzy w domu tak przytulnej atmosfery jak świece. Warto jednak pamiętać, że wiele z nich nie nadaje się dla wegan oraz osób troszczących się o środowisko naturalne.

  1. Czy świece są wegańskie? Co wykorzystuje się do ich produkcji?

  2. Świece sojowe. Czemu warto je wybrać? Czemu są lepsze niż pozostałe?

 

Choć wegetarianizm i weganizm kojarzymy głównie ze współczesnymi trendami, to w rzeczywistości w europejskiej i azjatyckiej kulturze są one obecne od dawna. Na Starym Kontynencie pierwszymi wegetarianami byli starożytni Grecy – jedzenia mięsa odmawiali między innymi Platon, Epikur czy Pitagoras. W Azji wegetarianizm rozwijał się zaś dzięki religiom takim jak buddyzm, dżinizm i hinduizm.

 

W późniejszych wiekach również nie brakowało osób, które z przyczyn etycznych nie spożywały produktów odzwierzęcych. Zaliczyć do nich należy takie wielkie umysły jak Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Mahatma Ghandi, Franz Kafka czy członkowie The Beatles. Dziś, ze względu na rosnącą świadomość co do traktowania zwierząt hodowlanych oraz wpływu, jaki produkcja mięsa ma na środowisko naturalne, liczba wegetarian i wegan rośnie bardzo szybko.

 

Etycznie i ekologicznie pojmowany weganizm nie powinien jednak ograniczać się wyłącznie do sposobu odżywiania. Uwagę powinniśmy zwrócić również na to, w jaki sposób produkowane są inne przedmioty, z których korzystamy na co dzień – między innymi odzież, buty, meble i wyposażenie domu. Tym bardziej, że produkty odzwierzęce mogą czekać na nas nawet w świeczkach. Jak więc wybrać świece wegańskie? Jakich powinniśmy unikać? Czemu warto postawić świece sojowe?

 

Czy świece są wegańskie? Co wykorzystuje się do ich produkcji?

Dla fanów świec i budowanego za ich pomocą nastroju nie mamy niestety zbyt dobrych wieści. Zdecydowana większość dostępnych na rynku produktów tego typu zawiera substancje pochodzenia zwierzęcego lub inne, które niekorzystnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Pod tym względem najlepiej wypadają świece z naturalnego wosku, który jest stosunkowo przyjazny zarówno naszemu zdrowiu, jak i naturze. Nie zapominajmy jednak, że jest on produktem pszczelarskim i jako taki nie powinien być wykorzystywany przez wegan.

 

Z tego faktu wielu z nich zdaje sobie sprawę i wybiera świeczki sztuczne – na przykład ze stearyny. To jednak rozwiązanie jeszcze gorsze, bo do produkcji tego materiału wykorzystuje się często łój wołowy, który nie jest nie tylko wegański, ale też przecież wegetariański, bo jego pozyskanie wymusza uśmiercenie zwierzęcia. W jego zastępstwie lub obok niego stosuje się też olej palmowy, którego produkcja wiąże się z wycinaniem lasów tropikalnych oraz śmiercią zamieszkujących je zwierząt – na przykład orangutanów.

 

W takim razie może parafina? Choć wykonane z niej produkty zasługują już na miano świec wegańskich, to niestety nie są ekologiczne – produkuje się je bowiem z pochodnych ropy naftowej. Obecność takich składników sprawia, że są one nie tylko nieekologiczne, ale też groźne dla naszego zdrowia, bo powstająca przy ich paleniu sadza ma skład podobny do spalin samochodowych.

 

Świece sojowe. Czemu warto je wybrać? Czemu są lepsze niż pozostałe?

Co więc powinien zrobić weganin, który lubi nastrojowe wieczory ze świeczkami? Najlepszym rozwiązaniem będą świeczki ekologiczne. Jednym z surowców, które są w stu procentach przyjazne dla środowiska jest olej sojowy. Wykonane z niego świece sojowe nie tylko nie zawierają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego lub pozyskanych w sposób nieekologiczny, ale też są przyjazne dla naszego zdrowia. Świeca sojowa nie ustępuje też pozostałym typom, jeśli chodzi o nastrój. Tym bardziej, że dostępne są świece naturalne w takich wersjach zapachowych, jak jaśmin, mięta, kwiat pomarańczy czy ambra.

undefined

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki