Soczewki kontaktowe to alternatywna metoda korekcji wzroku dla okularów. Może być stosowana zamiast nich, ale także jako ich uzupełnienie. O wyborze metody korekcji wzroku nie decyduje sam pacjent, lecz jego specjalista (okulista lub optometrysta) po konsultacji z nim oraz wykonanym badaniu wzroku.

Nigdy dotąd żadne badania nie stwierdziły jednoznacznie, czy lepszym wariantem dla osób z wadą wzroku są soczewki kontaktowe (https://www.soczewki365.pl/148-soczewki-kontaktowe), czy też okulary. Jest to bardzo indywidualna kwestia, rozstrzygana w gabinecie okulistycznym. Istnieją bowiem przypadki, że bardziej wskazane są soczewki lub okulary. Ta druga opcja dotyczy najczęściej pacjentów, u których noszenie szkieł kontaktowych jest niemożliwe.

Kiedy nie można używać soczewek kontaktowych?

podczas stanów zapalnych lub infekcji bakteryjnych oczu,

przy urazach lub zaburzeniach rogówki i spojówki,

przy niedowidzeniu jednego oka,

przy występowaniu niektórych alergii,

przy zespole suchego oka (obecnie nie jest to jednak przeciwwskazanie bezwzględne, lecz zależy od zaleceń specjalisty),

przy cukrzycy (choć zdarzają się wyjątki, w zależności od decyzji specjalisty),

przy zaburzeniach hormonalnych.

Kiedy wybieramy soczewki zamiast okularów?

przy niektórych, bardziej skomplikowanych wadach wzroku, kiedy noszenie okularów nie daje tak dobrych efektów, jakie mogłyby zostać uzyskane poprzez kontakty. Dotyczy to jednak soczewek kontaktowych twardych;

kiedy prowadzimy sportowy tryb życia, a częste treningi uniemożliwiają nam noszenie okularów. Dotyczy to także (a może przede wszystkim) zawodowych sportowców.

soczewki często są zalecane w przypadku nastoletnich pacjentów przez aspekty psychologiczne. Często na wybór metody korekcji wzroku wpływ mają nie tylko racjonalne, twarde powody, jak wyraźniejsze widzenie, większa powierzchnia optyczna. Często to względy emocjonalne decydują o wyborze. Okulary przez długi czas były kojarzone ze swego rodzaju obciążeniem, piętnem, które odbiera atrakcyjny wygląd.

przy szybko postępującej wadzie wzroku. Zmiana parametrów soczewek kontaktowych jest znacznie łatwiejsza i tańsza w przypadku soczewek niż okularów.

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

1. Dają nieograniczone, szerokie pole widzenia – oprawy okularowe ograniczają pole widzenia, nie korygując wzroku w obszarach peryferyjnych, a jedynie w centrum.

2. Umożliwiają wyraźne widzenie przez cały czas – w przeciwieństwie do okularów, soczewki kontaktowe poruszają się wraz z ruchem gałki ocznej. Sprawia to, że widzenie jest ostre przez cały czas, podczas każdego spojrzenia, i to w różnych kierunkach. Kiedy spoglądamy bokiem, górą lub dołem przez okulary, widzimy zniekształcony obraz.

3. Dają naturalny obraz widzianego przedmiotu – soczewki kontaktowe leżą bezpośrednio na gałce ocznej i mogą spowodować jedynie nieznaczne powiększenie lub pomniejszenie widzianego obrazu. W przypadku okularów występują natomiast przekłamania widzianego obrazu, zwłaszcza w przypadku wysokich wad.

4. Umożliwiają uprawianie sportów – soczewki kontaktowe nie spadają, nie przeszkadzają podczas wykonywania gwałtownych oraz intensywnych ruchów. Ponadto z racji zwiększonego pola widzenia zwiększają orientację przestrzenną.

5. Są odporne na warunki atmosferyczne – soczewki kontaktowe niezależnie od pory roku zachowują się tak samo. Nie zaparowują, nie pokrywają się kroplami deszczu, ani nie zamarzają. Noszone zimą utrzymują stałą temperaturę. To dlatego nie zaparowują w przypadku wejścia z mrozu do ciepłego pomieszczenia. W przeciwieństwie do okularów nie stanowią problemu także podczas deszczu, czy śniegu.

6. Często wyposażone są w filtr UV – bardzo wiele soczewek jest dziś wyposażonych w filtr UV, który chroni oczy przed groźnym promieniowaniem ultrafioletowym. Wraz z okularami przeciwsłonecznymi stanowią niezawodną ochronę, zakrywając całą powierzchnię oczu (same okulary przepuszczają promienie przez obszary peryferyjne). Co istotne, promieniowanie UV negatywnie wpływa na nasz narząd wzroku także zimą, czasem nawet bardziej niż latem. Słońce znajduje się wtedy niżej nad ziemią, a do tego dochodzi śnieg odbijający promienie.

7. Są niewidoczne – trzeba naprawdę wprawnego oka, by zauważyć na oczach innej osoby soczewki kontaktowe. Dyskretność szkieł często się przydaje, np. podczas ważnych uroczystości, sesji fotograficznych, czy chociażby urlopu.

8. Nie stanowią bariery ze światem – w przeciwieństwie do okularów, soczewki kontaktowe nie oddzielają oczu od otoczenia, są widoczne bezpośrednio.

9. Nie są drogie – soczewki kontaktowe już dawno przestały być produktem, na który stać jedynie nielicznych. Dziś dostępne są w tak wielu wariantach (miesięczne, roczne, dwutygodniowe, jednodniowe, całodobowe itd.), że można je dobierać także w oparciu o koszty użytkowania.

10. Nie wykluczają użytkowania okularów – bardzo wiele osób, a także specjalistów poleca taki system korekcji wzroku. Stosowanie wymienne okularów oraz soczewek jest najbardziej korzystnym dla zdrowia rozwiązaniem. Pacjenci noszący tylko okulary, często zdejmują je podczas niektórych czynności (trening, spotkanie towarzyskie), pozostawiając oczy bez korekcji. Pacjenci stosujący jedynie soczewki kontaktowe mogą w pewnym momencie odczuwać zmęczenie oczu. Połączenie obu metod korekcji jest korzystne nie tylko ze względów zdrowotnych, lecz także komfortu i wygody.

Czy warto kupić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe z pewnością mają wiele zalet, które mogą zadecydować o ich zakupie. Jednak warto pamiętać, że przed wyborem i kupnem szkieł należy umówić się na wizytę u specjalisty, który określi, czy pacjent może stosować tę metodę korekcji. Jeśli badanie nie wykaże żadnych przeciwwskazań, dobierze mu najodpowiedniejsze soczewki. Taka kolejność powinna obowiązywać zarówno w przypadku potencjalnych regularnych użytkowników soczewek, jak i okularów. Po dopasowaniu określonych soczewek kontaktowych, można zajrzeć do sklepu https://www.soczewki365.pl/, który oferuje oryginalne soczewki kontaktowe oraz związane z nimi akcesoria w atrakcyjnych cenach.

 

undefined

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki