Policjanci ruchu drogowego brodnickiej komendy, podczas codziennych służb, szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo pieszych. Funkcjonariusze przez ostatnich kilka dni, niechronionym uczestnikom ruchu drogowego wręczają elementy odblaskowe, bowiem od minionej niedzieli (31.08.) każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przepis nie obowiązuje pieszych, którzy poruszają się po chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.


Bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu jest jednym z najważniejszych priorytetów Policji, dlatego tak często podejmowane są działania, mające poprawić bezpieczeństwo i podnieść świadomość pieszych oraz kierowców na drogach. Brodniccy policjanci corocznie rozdają kilkaset gadżetów i kamizelek odblaskowych i poprzez apele w mediach, podczas kontroli drogowych i w rozmowach z obywatelami przypominają o podstawowych zasadach poruszania się po drodze. W związku z nowelizacją prawa o ruchu drogowym d 31 sierpnia każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przepis nie obowiązuje pieszych, którzy poruszają się po chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Policjanci ruchu drogowego brodnickiej komendy, już od kilku dni podczas codziennych służb, rozdają elementy odblaskowe pieszym napotkanym na drodze poza terenem zabudowanym. Policjanci podczas rozmowy informują pieszych o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym, oraz informują jakie można ponieść konsekwencję, nie tylko te finansowe.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Kilkaset elementów odblaskowych, które trafią do pieszych napotkanych przez patrol na terenie powiatu brodnickiego, ufundowanych zostało przez Urząd Miasta Brodnica i samorządy lokalne.

Źródło: KPP Brodnica