Policjanci z Brodnicy mają kilka rad dla uczniów, którzy od 1 września zaczynają nowy rok szkolny.


BEZPIECZNIE DO SZKOŁY

Zanim przejdziesz przez jezdnię, zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz czy nic nie nadjeżdża z lewej, a potem – z prawej strony. Jeszcze raz upewnij się i spójrz w lewo, jeśli droga jest wolna – przejdź na drugą stronę.
Pamiętaj aby nigdy nie przebiegać przez jezdnię, a przez tory kolejowe przechodzić tylko na wyznaczonych przejściach, wyposażonych w zapory i sygnalizację świetlną.
Poza miastem, jeżeli nie ma chodników, zawsze idź poboczem z lewej strony jezdni, tak żebyś widział nadjeżdżające pojazdy.
W drodze do szkoły lepiej unikać ryzykownych skrótów, grożących przykrymi wypadkami. Omijaj miejsca niebezpieczne, w których może spotkać Cię coś złego.
Jeśli w drodze do szkoły spotkasz kogoś obcego, nie bierz od niego słodyczy, zabawek czy pieniędzy. Nigdy nie wsiadaj do samochodu, którym kieruje nieznana Ci osoba. Nie przyjmuj od obcych propozycji wspólnego spaceru. Zanim komuś zaufasz – zastanów się.BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

Także w samej szkole mogą na Was czekać bardziej lub mniej sympatyczne niespodzianki

Jeśli jesteś „nowy” w szkole czy klasie i koledzy przywitają Cię niezbyt ciepło – nie przejmuj się, bądź uprzejmy i uczynny, ale – bez przesady. Po prostu bądź sobą, nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Nie staraj się na siłę imponować kolegom i nauczycielom.
Co zrobić jeżeli na przykład starszy kolega każe Ci przynieść do szkoły paczkę papierosów lub pieniądze? Masz dwa wyjścia: albo przynieść papierosy i pogodzić się z tym, że będziesz musiał to robić co tydzień lub co miesiąc, albo – podzielić się kłopotami ze swoimi rodzicami, opiekunami, wychowawcą, dyrektorem szkoły. W ten sposób zlikwidujesz w zarodku przestępcze działanie.

Pamiętaj, że wybór należy do Ciebie. Ale kieruj się zawsze własnym rozumem i do propozycji szybkiego i prostego zarobku podchodź z rezerwą. Zastanów się czy warto ryzykować wchodząc w niepewne układy. Nie rób głupstw i nie próbuj narkotyków. Zaufaj swojej intuicji i nie rób tego, czego nie chcesz robić.

Komenda Powiatowa Policji w Brodnicy