W związku, ze zbliżającym się  świętem Wszystkich Świętych, w okresie od 31 października w powiecie brodnickim przeprowadzone zostaną działania pn. " Znicz 2019", których głównym celem będzie zapewnienie wszystkim użytkownikom dróg bezpiecznego dotarcia do celu podróży i powrotu do domu. Wzmożone kontrole, prowadzone będą od środy (31.10), aż do niedzieli (3.11.).Święto to, jest  okresem  wzmożonego ruchu na drogach, a szczególnie  wokół cmentarzy. Duże skupiska ludzi i pojazdów stanowi potencjalne zagrożenie dla wszystkich. Od wielu lat to właśnie w pierwszych dniach listopada dochodzi do największej liczby wypadków i kolizji. Na drogi wyjeżdża praktycznie wszystko co ma koła i silnik.

Główną przyczyną zdarzeń drogowych  jest rozwijanie nadmiernej prędkości.

Policjanci apelują o zachowanie w tych dniach szczególnej ostrożności i zwracania bacznej uwagi na to, co dzieje się wokół.

Kierowco!

·        Zachowaj szczególną ostrożność poruszając się samochodem. Jedź z taką prędkością, która pozwoli ci zapanować nad pojazdem i nie utrudni jazdy innym.  
·        Korzystaj tylko z wyznaczonych miejsc do parkowania.


Pieszy!

·        Pamiętaj, że samochodu nie da się zatrzymać natychmiast, dlatego też nie powinieneś wymuszać pierwszeństwa przejścia przez jezdnię przed nadjeżdżającym samochodem.

·        Idąc drogą poza miastem po zmroku, powinieneś posiadać na ubraniu elementy odblaskowe, by kierowcy mogli cię dostrzec w odpowiednim momencie i bezpiecznie ominąć.

Rowerzysto!

·        Pamiętaj, o używaniu kamizelek odblaskowych

·        wyposażeniu roweru w odpowiednie oświetlenie i dzwonek,

·        nie wsiadanie na rower pod wpływem alkoholu,

·        bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
W trakcie prowadzonych działań policjanci będą przede wszystkim:

·        czuwać nad utrzymaniem płynności ruchu,
·        eliminować z ruchu nietrzeźwych uczestników,
·        udzielać informacji kierowcom o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu,
·        eliminować z ruchu drogowego pojazdy, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

By zapewnić płynność ruchu i bezpieczeństwo w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich i na głównych trasach komunikacyjnych policjanci apelują do wszystkich kierowców o:
·        zwracanie uwagi na obowiązujące znaki drogowe,
·        bezwzględne podporządkowanie się policjantom kierującym ruchem drogowym,
·        przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a w szczególności nie popełnianie niebezpiecznych wykroczeń takich jak: jazda z nadmierną prędkością, z prędkością niedostosowaną do warunków panujących na drodze, wyprzedzanie na wzniesieniu, na zakrętach czy wymuszanie pierwszeństwa przejazdu,
·        dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i swoich umiejętności,
·        parkowanie samochodów w miejscach wyznaczonych.

W minionym roku na terenie powiatu brodnickiego podczas trwania akcji „Bezpieczny Weekend- Znicz 2018” nie doszło do żadnego wypadku drogowego.


W okresie prowadzonych działań „Znicz 2019”,  nastąpi wyłączenie z ruchu odcinka  drogi Jabłonowo Pomorskie- Książki w dniu 1 listopada w godz. 11.30-15.30 od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 543 na długości 400m. W kierunku skrzyżowania z drogą powiatową Książki- Budziszewo.

 

KPP Brodnica