Tegoroczne wakacje dobiegają końca. Już w poniedziałek  (2.09.) nasze pociechy wrócą do szkolnych ławek, co się wiąże z kolejnymi działaniami brodnickich policjantów. Od 2 września, na terenie powiatu brodnickiego, podobnie jak w całym kraju rozpocznie się akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem uczniów w okolicach szkół, kontrolować prędkość w okolicach tych  placówek, a także kontrolować autobusy przewożące dzieci. Zanim jednak to nastąpi, przez brodnickich policjantów zostaną przeprowadzone działania „Ostatni weekend wakacji”, które rozpoczną się w najbliższy piątek (30.08.) i potrwają do niedzieli, do późnych godzin wieczorowo- nocnych (1.09.).


Brodniccy policjanci wstępnie podsumowali kończące się wakacje.

Podczas mijających wakacji, brodniccy policjanci prowadzili szereg działań i  akcji profilaktycznych. W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” i działań "Bezpieczne Wakacje 2019"  funkcjonariusze spotykali  się z dziećmi i młodzieżą na terenach ośrodków wypoczynkowych, półkoloniach, obozowiskach, podczas festynów i imprez terenowych. Odwiedzali funkcjonujące latem przedszkola i świetlice szkolne.

Niestety  "wszystko co dobre, szybko się kończy".  Już w poniedziałek  (2.09.) uczniowie powrócą do szkolnych ławek, a brodniccy policjanci rozpoczną kolejne działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem uczniów w okolicach szkół,  kontrolować prędkość w okolicach placówek szkolnych, a także autobusy przewożące dzieci.

Zanim jednak to nastąpi, w najbliższy piątek (30.08.) do niedzieli (1.09.) do późnych godzin wieczorowo-nocnych  policjanci przeprowadzą działania „Ostatni weekend wakacji”.  Podczas tych działań funkcjonariusze zwracać będą szczególna uwagę na:

-stan trzeźwości kierujących pojazdami,

-przestrzeganie ograniczeń prędkości,

-przewożenie dzieci w specjalnie do tego przeznaczonych fotelikach,

-korzystanie przez kierujących i pasażerów z pasów bezpieczeństwa,

-stan techniczny pojazdów,

-na wykroczenia popełniane przez motocyklistów.

Na drogach powiatu brodnickiego od początku wakacji do 27 sierpnia doszło do 11 wypadków drogowych ( 2018r.- 8), w których śmierć poniosły 4 osoby (2018r.-3) rannych zostało 7 osób (2018r. -8). Policjanci odnotowali 207 kolizji drogowych (2018r.- 211). Niestety mimo wielu apeli w mediach, informacji dotyczących tragicznych zdarzeń i informacji o prowadzonych działaniach, wielu kierujących pojazdami, decyduje się wsiąść za kierownicę w stanie nietrzeźwości, bądź po użyciu alkoholu. Od 19 czerwca br. do 27.08. policjanci zatrzymali 59 nietrzeźwych kierujących ( 2018r.-56) i 1 kierującego pod wpływem środka działającego podobnie.  Funkcjonariusze podczas tegorocznych wakacji przebadali stan trzeźwości u prawie 7 tys. osób. 6 kierujących straciło uprawnienia do kierowania pojazdami za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, a 7 kierowców za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Główną przyczyną wypadków i kolizji podczas tegorocznych wakacji było niedostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz  nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

KPP Brodnica