Zakupy przez internet stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Wiele osób zakupy prezentów dla najbliższych robi na aukcjach czy sklepach internetowych. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie ruszając się z domu, można zamówić dowolny produkt z dostawą pod wskazany adres. Należy jednak pamiętać, że w sieci również możemy „spotkać” oszustów.


W ostatnim czasie, biuletyny brodnickiej komendy wypełniło kilka zgłoszeń od osób, które zostały oszukane podczas zakupów przez Internet. W większości oszustwa dotyczyły zakupów telefonów komórkowych i innych przedmiotów elektronicznych. Kupując przez Internet, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznych zakupów:

-pospiech, jest złym doradcą, wybierz moment, kiedy będziesz mieć kilkanaście minut na spokojne sprawdzenie kontrahenta i jego oferty, sprawdź komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić czujność.

- zapoznaj się zasadami sprzedaży i zakupów przedmiotów, nawiąż kontakt ze sprzedawcą, najlepiej, jeżeli wyślesz maila z prośbą o odpowiedź,

- nie dajmy się skusić na „okazyjnie tanie” oferty. Rażąco niska cena towaru, powinna wzbudzić twoją czujność.

- przechowujmy całą korespondencję do momenty pozytywnego zakończenia transakcji,

- jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do uczciwości sprzedawcy , to poinformujmy administratora serwisu

-zanim wpłacisz pieniądze na konto sprzedawcy, zastanów się nad płatnością przy odbiorze, jest to bezpieczna forma płatności, wówczas możemy sprawdzić przesyłkę przy kurierze, a w przypadku oszustwa spisać protokół i zawiadomić Policję.


Jeżeli jednak zdarzy się przypadek, kiedy ktoś zostanie pokrzywdzony przez internetowego przestępcę, to należy taki przypadek zgłosić Policji.

KPP Brodnica

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież