artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Prawo jazdy - jak się do niego przygotować i jakie formalności załatwić przed zapisem na kurs?

Każdy przyszły kierowca, chcąc przystąpić do kursu i późniejszego egzaminu na prawo jazdy, musi dopełnić kilku istotnych formalności. Przez jakie konkretnie etapy należy przejść i o czym należy bezwzględnie pamiętać? Oto wskazówki!


Jakie warunki należy spełnić, aby starać się o uprawnienia kierowcy?


Być może nie każdy o tym wie, ale aby rozpocząć procedurę uzyskiwania prawa jazdy w Polsce, trzeba spełniać podstawowe kryteria stawiane kursantom. Należy mieszkać na terenie kraju minimum 185 dni oraz ukończyć wiek wymagany dla danej kategorii. Do wyrobienia podstawowej kategorii B, która uprawnia nas do poruszania się samochodem osobowym, należy mieć ukończone 18 lat, jednak sam kurs można rozpocząć już na 3 miesiące przed osiemnastymi urodzinami. 


Czy należy udać się do lekarza przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy?


Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy, jak najbardziej konieczna będzie wizyta u lekarza, który zbada nasza zdolność do kierowania pojazdami. Pod uwagę przede wszystkim będzie brany nasz wzrok, Jeśli zaistnieje taka konieczność, lekarz może skierować nas do innych specjalistów, na przykład kardiologa, diabetologa, czy neurologa. Skierowanie to wydaje się na podstawie wywiadu z nami oraz w przypadku chorowania na niektóre przypadłości.


Koszt wizyty lekarskiej jest stały i wynosi 200 zł. Po wykonaniu badania i stwierdzeniu, że nie ma żadnych nieprawidłowości, lekarz wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.


Co należy załatwić w wydziale komunikacji?


Wizyta w wydziale komunikacji odbywa się nie tylko po zakończonym egzaminie, ale już na etapie zapisywania się na kurs. Do wydziału należy stawić się w mieście, w którym mieszkamy. Wyrabia się tutaj tak zwany Profil Kandydata na Kierowcę, czyli PKK. Wydział Komunikacji nadaje nam indywidualny numer, który ważny jest w procesie wyrabiania konkretnej kategorii prawa jazdy. 


Wyrobiony Profil Kandydata na Kierowcę, umożliwia wszystkim instytucjom - szkole nauki jazdy, czy Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego wgląd do wszystkich informacji o kursancie, między innymi o przebiegu i wyniku egzaminów - teoretycznego oraz praktycznego. 


Jakie dokumenty należy przedstawić w Wydziale Komunikacji?


Udając się do Wydziału Komunikacji w miejscu swojego zamieszkania, należy pamiętać o zabraniu istotnych dokumentów. Unikniemy w ten sposób “odesłania nas z kwitkiem” i konieczności udawania się do urzędu kolejny raz. Konieczne 

dokumenty to: 


wniosek o wydanie prawa jazdy - można przygotować go wcześniej (dostępny jest w internecie) lub uzyskać bezpośrednio w placówce;

orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem;

aktualne zdjęcie do dokumentów (lewy półprofil);

dokument tożsamości - najlepiej dowód osobisty, ale akceptowany jest także paszport;

zaświadczenie o zameldowaniu (w przypadku nowych dowodów);

zgoda rodziców lub opiekunów prawnych (w przypadku osób, które chcą rozpocząć kurs na 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletności).


Po dopełnieniu wszystkich formalności, można zapisać się do wybranej przez siebie szkoły nauki jazdy, na przykład prawo jazdy Warszawa i odbyć kurs, który upoważni nas do późniejszego podejścia do egzaminu.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki