artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Ile kosztuje OC samochodu i co wpływa na koszt polisy?

Wszyscy posiadacze pojazdów obowiązkowo muszą zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Jest to produkt, który gwarantuje, że to ubezpieczyciel zajmie się naprawą szkód wyrządzonych ubezpieczonym samochodem. Jaki jest koszt takiej ochrony? Co może się stać, jeśli nie zdecydujesz się na zakup takiego ubezpieczenia? Więcej na ten temat w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Czym jest OC samochodu?

Ubezpieczenie komunikacyjne (OC) zapewnia ochronę właściwie obu stronom - nie tylko sprawcy szkody, ale także poszkodowanej osobie. To produkt, dzięki któremu osoba poszkodowana może otrzymać odpowiednią kwotę pieniędzy od ubezpieczyciela. To z kolei oznacza, że nie ma konieczności dochodzenia odpowiedzialności sprawcy przed sądem. Ubezpieczyciele zazwyczaj szybko dokonują wypłaty odszkodowań. Ubezpieczenie OC może pokryć np. koszt pomocy lekarza, czy koszt holowania samochodu. 

Ile trzeba zapłacić za OC samochodu?

Jeśli sądzisz, że istnieje jedna stała składka, to niestety jesteś w dużym błędzie. Nie istnieje jedna stała cena ubezpieczenia OC samochodu. Tak naprawdę może być ona bardzo różna. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za taki produkt, to możesz skorzystać z pomocy ekspertów ze strony https://ubezpieczamy24.com. Wystarczy, że podasz kilka wymaganych danych, a specjaliści powiedzą Ci, ile kosztuje OC samochodu i przygotują dla Ciebie najkorzystniejsze oferty. 

Od czego zależy cena OC?

Na cenę ubezpieczenia OC samochodu wpływa naprawdę mnóstwo czynników, jednak zazwyczaj największe znaczenie ma:

  • wiek kierowcy - na wyższą składkę muszą zwykle nastawić się osoby do 26. roku życia, czyli młodzi kierowcy;
  • czas posiadania prawa jazdy - kierowcy, którzy dopiero niedawno zdobyli prawo jazdy, zazwyczaj otrzymują oferty z wyższą ceną za OC;
  • historia ochrony ubezpieczeniowej - kierowcy, którzy w ciągu ostatnich lat spowodowali szkody usuwane z polisy, zapłacą więcej za OC, z kolei bezszkodowość jest nagradzana niższą składką na ubezpieczenie; 
  • stan cywilny - statystyki jasno mówią, że kierowcy, którzy mają rodziny i podróżują z małymi dziećmi, rzadziej powodują szkody w odróżnieniu od singli, a to powód, dla którego osoby w związku małżeńskim mogą liczyć na atrakcyjniejsze ceny ubezpieczenia OC;
  • miejsce użytkowania pojazdu - jeśli mieszkasz i jeździsz w dużym mieście, to oznacza to większe ryzyko wypadków i kolizji, zatem zapłacisz więcej za OC.

Jak możesz dowiedzieć się, czy masz ważne ubezpieczenie samochodu?

W pierwszej kolejności warto poszukać dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia. Bardzo wielu kierowców przechowuje go tam, gdzie dowód rejestracyjny auta. Datę ważności ubezpieczenia można znaleźć również na kopii dokumentu. 

Czasem jednak nie udaje się odnaleźć polisy. Jednak bez paniki - jest inny sposób na sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC pojazdu. W tym celu warto wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (ufg.pl). Następnie z menu na górze strony wybierz odpowiednią opcję: „Baza OC i AC” i „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Aby sprawdzić OC, będziesz musiał podać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu. 

To bardzo przydatne narzędzie nie tylko wtedy, gdy po prostu kierowca chce sprawdzić ważność ubezpieczenia samochodu. Przydaje się także osobom poszkodowanym w wypadku lub kolizji. Osoby poszkodowane mogą w ten sposób dowiedzieć się, czy sprawca zdarzenia posiada ważne ubezpieczenie OC. 

Co grozi za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Czy wiesz, że wystarczy zaledwie jeden dzień przerwy w ochronie, aby otrzymać niemałą karę za brak aktualnej polisy? Posiadacze aut samochodowych, którzy nie wykupią ubezpieczenia OC do 3 dni dostaną karę 1440 zł. W przypadku braku ubezpieczenia od 4 do 14 dni kara wyniesie 3600 zł, natomiast powyżej 14 dni - aż 7200 zł! 

Musisz jednak wiedzieć, że brak OC może oznaczać jeszcze większe problemy. Jeśli dojdzie do szkody, to UFG zajmie się wypłatą odszkodowania, a następnie zgłosi się do sprawcy zdarzenia w celu odzyskania odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.  Zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkowy, zatem nie powinieneś ryzykować i rezygnować z tego typu ochrony. 

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Minimalizm w aranżacji - Jak minimalistyczne regały wpisują się w trendy współczesnego designu.

Praca w Bydgoszczy dla absolwentów. Jak wygląda rynek pracy dla młodych specjalistów?

Import towarów: Kluczowe informacje o cłach i podatkach

Ograniczenie władzy rodzicielskiej a pozbawienie władzy rodzicielskiej – różnice

Termomodernizacja domu przed zakupem pompy ciepła

Wybór odpowiedniego tłumacza – czego szukać przy poszukiwaniu usług tłumaczeniowych?

Mieszkanie lub dom na Costa del Sol – jaką lokalizację wybrać?

Depilacja pach – przewodnik po najskuteczniejszych metodach

Kompleksowe Rozwiązania Budowlane: Płyty Warstwowe na Dachy i Elewacje

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu podczas wakacyjnej podróży? 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

Zbilansowane nawożenie buraków cukrowych

Nawożenie ziemniaka jadalnego

Nawożenie kukurydzy

Wymiana wyświetlacza Xiaomi – dlaczego warto?

Przyjazne dla domu i natury: Ekologiczna pianka do czyszczenia kuchni

Gdzie i jak szybko zaopatrzyć się w sprzęt komputerowy

Domowa produkcja makaronu - jaka maszynka sprawdzi się najlepiej?

Wycinka Drzew w 2024: Jakie Drzewa Można Wyciąć Bez Zezwolenia?

Jaką siatkę wybrać na wolierę dla ptaków?

Jaki outfit będzie najlepszy na zwiedzanie miasta?

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki