Ministerstwo Transportu wytypowało 11 inwestycji drogowych polegających na budowie obwodnic miast w ciągu dróg krajowych w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020. Na liście znalazły się dwie obwodnice na terenie Kujaw i Pomorza – Inowrocławia i Brodnicy. Postępowania przetargowe na realizację zadań mogą ruszyć jeszcze w tym roku.

Lista planowanych obwodnic znalazła się w załączniku nr 6 do projektu rządowej uchwały zmieniającej „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015”. Dokument znajduje się w fazie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. „Aby zachować ciągłość realizacji inwestycji drogowych należy umożliwić GDDKiA uruchomienie postępowań przetargowych w 2013 r., co umożliwi rozpoczynanie robót w roku 2014, czyli w pierwszym roku nowej perspektywy finansowej UE” – napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

- Wpisanie dwóch miast z Kujawsko-Pomorskiego do rządowych planów budowy obwodnic to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców regionu. Skorzystają na tym zarówno kierowcy jak i mieszkańcy, obwodnice wyprowadzają bowiem uciążliwy ruch tranzytowy poza granice miasta. To szczególnie ważne w przypadku najbardziej przecież uczęszczanych dróg krajowych. W naszym województwie, dzięki środkom w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i budżetu województwa obwodnice powstały już w Brodnicy, Chełmnie, Janikowie, Pakości i Mogilnie. W trakcie realizacji jest budowa objazdów Mroczy i Nakła nad Notecią – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Koszt budowy 17,6-kilometrowej obwodnicy Inowrocławia na drodze krajowej nr 15 wyniesie prawie pół miliarda złotych. To jedna z najdroższych tego typu inwestycji planowanych przez rząd (więcej ma kosztować tylko obwodnica Olsztyna). Budowa obwodnicy Brodnicy o długości 1,4 kilometra na drodze krajowej nr 15 będzie kosztować prawie 70 milionów złotych.

Środki na realizację inwestycji będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego oraz refundacji z budżetu Unii Europejskiej. Budowę obwodnic będzie uwzględniał kontrakt terytorialny - dokument określający zakres inwestycji realizowanych w naszym regionie ze środków z Unii Europejskiej i budżetu państwa w nowej perspektywie 2014-2020, który zostanie zawarty między samorządem województwa a rządem w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Projekt uchwały Rady Ministrów wraz załącznikiem nr 6 tutaj.

Urząd Marszałkowski

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki