Między 24 a 26 maja br. Górzno opanowała prawdziwa gorączka poszukiwań skarbów. Było to pierwsze, i jak dotąd jedyne, tak wielkie międzynarodowe spotkanie społeczności geocacherskiej w Polsce.
Geocaching to popularna na całym świecie bezpłatna gra polegająca na szukaniu ukrytych skarbów przy pomocy smartfona lub innego urządzenia wyposażonego w odbiornik GPS, która wciągnęła już ponad 5 milionów osób na całej Ziemi.

Mimo ulewnego deszczu i niskiej, jak na koniec maja, temperatury, do Górzna przyjechało prawie 600 osób z Polski, Czech, Niemiec, Litwy, Łotwy, Finlandii, a nawet Grecji. A było czego szukać. W okolicach Górzna, dzięki współpracy lokalnej społeczności z Urzędem Gminy Górzno oraz Nadleśnictwami Brodnica i Lidzbark powstało prawie 1000 skrytek pokazujących najciekawsze miejsca związane z przyrodą, historią i architekturą. Skrytki można było znajdować pieszo, na rowerze, na koniach, kajakami oraz pojazdami terenowymi.
W sobotnie południe wypuszczony został również balon stratosferyczny, który po osiągnięciu wysokości 25 kilometrów pękł uruchamiając urządzenie nadawcze i rozpoczął wyścig po jego znalezienie. Balon znaleziony został w okolicach Wąbrzeźna, 51 kilometrów w linii prostej od Górzna przez 4 ekipy jednocześnie prawie 4,5 godziny po starcie.

Zlot obył się bez jakichkolwiek incydentów, a oblegane przez poszukiwaczy lasy pozostawione zostały w czystości.

Spotkanie trudno byłoby obsłużyć gdyby nie pomoc kilkudziesięciu wolontariuszy Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, którzy w dużym stopniu przyczynili się do sukcesu wydarzenia.
Po zakończeniu imprezy wielu uczestników zarówno z Polski, jak i z zagranicy, otrzymało pochodzące od Dębu Rzeczypospolitej sadzonki dostarczone przez Nadleśnictwo Brodnica, które zostaną zasadzone w pobliżu miejsca zamieszkania przyjezdnych.

W ostatni dzień, w podziękowaniu za ciepłe przyjęcie przez lokalną społeczność zorganizowano sprzątanie terenów zielonych Górzna oraz sadzenie dębów.
W kuluarach słychać było głosy o jak najszybszym rozpoczęciu organizacji kolejnej edycji tego typu spotkania.
W tym miejscu należą się gratulacje i słowa uznania dla wszystkich mieszkańców miasta i gminy Górzno za miłe przyjęcie i kontakt z poszukiwaczami skarbów, który odwiedzili Górzno. W wielu rozmowach prowadzonych podczas spotkania w Górznie turyści, i to nie tylko z Polski, podkreślali gościnność i pozytywne nastawienie mieszkańców, których nierzadko spotykali podczas poszukiwań. Dziękujmy za taką postawę i wierzymy, że wspólnie z mieszkańcami stworzymy nowe perspektywy rozwoju turystyki w Górznie i okolicach.
 
Stowarzyszenie Geocaching Polska
Karol Chęciński

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki