Kapusta pekińska w Chinach uprawiana jest od V w., na świecie jej popularność zaczęła się na początku lat 30-tych, a w Polsce w latach dziewięćdziesiątych  XX wieku.

 

Ceniona jest  ze względu na smak i wartości odżywcze. Do jej ważnych składników należy  beta-karoten. Jest go tak dużo, że wystarczy zjeść garść pokrojonej kapusty, by pokryć zapotrzebowanie dzienne na tę cenną prowitaminę. Warto dodać, że beta-karoten chroni nasz organizm przed drobnoustrojami i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, zwłaszcza o zmierzchu. Warzywo to zawiera także m.in.: potas, wapń, magnez, mangan, żelazo, miedź, wit.B1, sód i kwas nikotynowy-niacyna, która m.in. wpływa na  rozszerzanie naczyń krwionośnych skóry, serca i mózgu.

Z kapusty pekińskiej, ponieważ jest o wiele delikatniejsza od naszej białej, możemy bardzo szybko przygotować nie tylko surówki, ale także gorący, smaczny dodatek do smażonego, lub duszonego mięsa, czy ryby.

Składniki:
- 30-40 dag kapusty pekińskiej
- 1 spora marchew
- 2- 3 cebule szalotki
- 2 łyżki koperku siekanego świeżego, lub mrożonego
- 1 czubata łyżka domowego smaku z warzyw, lub kostka warzywna
- 2 łyżki śmietany  - niekoniecznie
- sok z cytryny (do smaku)
- sól i odrobina cukru do smaku
- kawałek świeżo posiekanej papryczki chili -dla podkręcenia smaku, ale to niekoniecznie.

Wykonanie:
Cebulę  pokroić w cienkie  w talarki i zeszklić na maśle klarowanym. Kapustę pekińską poszatkować. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Do zeszklonej cebuli  dodać kapustę i marchew, dodać smak warzywny i wlać 1/2 szklanki gorącego rosołu, lub wody. Jeśli dodajemy kostkę smakową, to rozpuścić ją w wodzie. Dusić przez chwilę pod przykryciem. Warzywa pozostawić lekko chrupiące, lub dusić do pożądanej miękkości. Na koniec dodać posiekaną papryczkę chili i posiekany koperek. Przyprawić do smaku solą, odrobiną cukru i sokiem z cytryny. Wymieszać.

Wiesława Kusztal, Extra Brodnica

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki